Võru vald tunnustas oma sädeinimesi

27. novembril 2021 toimus Võru kultuurimajas Kannel Võru valla sädeinimeste tunnustamine. Tunnustused andsid üle Võru vallavanem Kalmer Puusepp ja abivallavanem Piret Otsatalu.

 

Võru valla 2021. aasta säded on:

 • aasta kultuuriline algatus – Navi külselts

Silmapaistev innovaatiliste ideedega, korraldanud ja koostanud ning läbi viinud täiskasvanute koolituste projekte ning käivitanud väärikate ülikooli Võru vallas.

Võru vallavanem Kalmer Puusepp, aasta kultuurilise algataja Navi külaseltsi esindaja Kristjan Runtal ja Võru valla abivallavanem Piret Otsatalu. Foto: Mariliis Kivimäe

 

 • aasta unikaalne looja – Franka Gelencseri

Vastseliina gümnaasiumi  7. klassi õpilane, kelle joonistuse „Eesti ilves" valis rahvas Eesti olümpiakoondise maskoti leidmiseks korraldatud joonistusvõistluse võidutööks. Selle põhjal valmis mänguasi, mis saatis Eesti koondist Tokyo olümpiamängudel.

Võru vallavanem Kalmer Puusepp, aasta unikaalne looja Franka Gelencseri ja Võru valla abivallavanem Piret Otsatalu. Foto: Mariliis Kivimäe

 

 • aasta edukas esineja – Sulbi külateater

 Tegemist on tõeliselt andeka seltskonnaga, kes on ka rohkelt kiitust saanud nii publikult kui ka maateatrite päevade žüriidelt. Ka sel aastal võitsid nad Varstus Grand Prixi. Repertuaar on reeglina lavastaja Airika Saamo omalooming elust enesest ette tulevatest olukordadest. Kogu trupp on hingega asja juures ja tulemus on alati ülimalt nauditav.

Võru vallavanem Kalmer Puusepp, aasta eduka esineja Sulbi külateatri esindaja Airika Saamo ja Võru valla abivallavanem Piret Otsatalu. Foto: Mariliis Kivimäe

 

 • aasta kultuurielu kirgastaja – Ermo Talvik

Ta kuulub erinevate kooseisudega ansamblitesse, millest mitmete tegevust ta ka ise korraldab. Näiteks on Ermo Talvik juhendanud ansamblit Kvint'et, kes viljeleb omaloomingulist muusikat ning käinud ka neid lugusid stuudios salvestamas. Tänavu astuti üles Vastseliina tulede öö üritusel Hendrik Sal-Salleri ja Erko Laurimaa soojendusesinejatena. Ermo Talvik on eelnevalt teinud veel kaasa Vastseliina rahvamajas lavastatud muusikalides "Rockilaager" ja "Varjude tagant homsesse ei astu kõik", millest viimasele kirjutas ise laulud (nii muusika kui sõnad). Ermo Talvik on korraldanud kaks aastat Vastseliinas muusikalaagreid, mis on lõppenud kontsertitega. Sel aastal korraldas ta Vastseliinas õhtulaulude üritust, kus esinesid noorteansamblid erinevate koosseisudega.

Praegu õpib Ermo Talvik Heino Elleri muusikakoolis erialal rütmimuusika löökpill. Oma õpingute kõrvalt jõuab ta olla nii õpetaja kui ka juhendaja rollis. Ta pühendab palju aega noortele, olles neile suunanäitajaks ning leides noorte jaoks erinevaid viise esinemiseks ja üritustel muusikalisi vahepalasid pakkudes. Ta on noor, kes kõnetab noori. Ta on humoorikas ja alati rõõmsameelne. Motiveerib tegutsema ja utsitab alati kõiki tagant oma andeid realiseerima ja koos tegutsema. Noored ütlevad, et Ermo on tõesti see, kes jõuab alati kõikjale. Ka pole Ermo jaoks probleemiks kõik bändiliikmed enne esinemist auto peale korjata ja pärast taas koju sõidutada.

Võru vallavanem Kalmer Puusepp, aasta kultuurielu kirgastaja Ermo Talvik ja Võru valla abivallavanem Piret Otsatalu. Foto: Mariliis Kivimäe

 

 • aasta pärandikandja ja hoidja – Asta Tammsalu

Ta on aastakümnete jooksul valmistanud käsitööd ja teeb seda tänaseni. Praeguseks on ta valmis teinud umbes 420 käterätiku pitsi, 300 pitslinikut ja üle 500 tikandpildi. Samuti on tema kätetööst tehtud mitmeid näitusi nii Võrus, Vastseliinas, Lasval ja isegi Jõgeval. Näitusi on kokku olnud umbes 13 korral. Töid on samuti tutvustatud televisioonis ja ajalehtedes. Peale käsitöö on tal veel teisigi hobisid. Ta oli aastal 1974-1978 Lasva rahvamajas käsitööjuhendaja, mis töötab veel käsitööseltsina tänaseni. Samuti on teda tunnustatud Vanavanemate fondi poolt 2008. aastal Võrumaa "Imelise vanaema" tiitliga. Tema töid ja tegemisi ei ole võimalik sõnadesse panna, seda peab oma silmaga nägema.

 

 • aasta noor – Nele Jõgeva

17aastane 11. klassis õppiv Parksepa noor Nele Jõgeva on klassijuhataja Merit Süvingu sõnul täis teotahet ja entusiasmi. "Nele on uskumatult äge noor inimene. Tema sees oleks nagu võluvägi, mis hoiab teda pidevalt aktiivsena ja ta ei väsi ära, ta jõuab igale poole ja on alati naerusuine. See tähendab, et ta on täis teotahet ja entusiasmi, et nii enda kui teiste noorte elu põnevamaks muuta, ta osaleb kõikidel kooli üritustel eelnevalt korraldajana ja siis ka osalejana. Ja see kõik käib tal kergelt. Ta pakatab ideedest ja on alati nõus ka neid rõõmsal meelel ellu viima. Ka klassivanema rollis on ta abivalmis usaldusisik, kes toetab ja aitab alati," iseloomustas klassijuhataja Nele Jõgevat.

Oma vaba aega sisustab ta kergejõustikus ja ujumistrennis käies. Lisaks kõigele sellele jätkub tal aega aidata Parksepa noortekeskust sündmuste planeerimisel ja ellu viimisel. 2021. aasta jaaniõhtu korraldamisel oli Nele üheks peaorganisaatoriks noortekohvikus ja tema hallata olid ka kõik jaaniõhtu sportmängude läbiviimisel. Ta on igati abivalmis, usaldusväärne ja suure tegutsemisinnuga noor neiu. Nele on ka Kesköökossu 2021 korraldusmeeskonnas.

Projektijuht Emil Anistsenko iseloomustab Nelet järgnevalt: "Nele on väga kohusetundlik inimene, kui ta lubab teha ülesannet teatuks ajaks, siis see on ka tehtud. Kõige tähtsam on selle juures ka see, et ta ei tee enda ülesandeid mõttega "ah nii ka sobi", vaid annab endast alati maksimumi. Nelel on üks väga hea omadus, ta ütleb oma arvamust ausalt välja, ehk kui talle midagi ei meeldi, siis ta väljendab seda ja proovib probleemile automaatselt lahendust leida. Säde on Nele sees suur ja särab eredalt."

Võru vallavanem Kalmer Puusepp, aasta noor Nele Jõgeva ja Võru valla abivallavanem Piret Otsatalu. Foto: Mariliis Kivimäe

 

 • valla spordihing – Vilja Ruuda

Ta on õpetanud ja treeninud Väimela ujulas igas vanuses lapsi. Vilja Ruuda on kogu südame ja hingejõuga kaasa elanud uue Võru valla arengule ning motiveerinud oma trennilapsi kodus eriolukorra ajal. Kui on mure, siis võib talle julgesti rääkida ning koos temaga lahendusi otsida. Vilja juhendamisel on kõik võistlustest osavõtjad võitjad! Tänavu täitus  Viljal 40 aastat ujumistreenerina. Kui Väimelas ei olnud võimalik kasutada ujulat remontööde tõttu, siis leidis ta lahenduse ning viis lapsed naabrite juurde ujuma. Tema sihikindlus ja töökus on eeskujuks paljudele.

 

 • aasta terviseedendja – Maire Kaur

Aeroobikatreener Maire Kauri sportlik eeskuju on nakkav ja eeskujuks igas vanuses harrastajale. Tema treeningud on toimunud järjepidevalt vähemalt 13 aastat (ilmselt rohkemgi) kolmel korral nädalas. Viiruse ajal olid küll saalid kinni, kuid  esimesel võimalusel alustas ta taas, tehes individuaaltreeninguid. Maire on alati osa võtnud Vastseliina piirkonna spordiüritustest ja teinud soojendusi või näidistreeninguid sügisjooksul, huvitegevus päeval jm.

Võru vallavanem Kalmer Puusepp, aasta terviseedendaja Maire Kaur ja Võru valla abivallavanem Piret Otsatalu. Foto: Mariliis Kivimäe

 

 • aasta küla – Lasva küla

Lasva sõprade seltsi eestvedamisel toimub Lasval iga kuu mõni kogukonda kaasav üritus (matkad jalgsi, jalgratta ja paadiga, kevadel ja sügisel rohevahetus, kodukohvikute päeva koordineerimine, erinevate rahvakalendri tähtpäevade tähistamine, heakorratalgud, jõuluvalguse ürituse korraldamine jne). Seltsi eestvedamisel tehakse tööd kohaliku ajalootalletamiseks, toimub koostööd naaberkülade, kohaliku raamatukogu, rahvamaja ja kogudusega. Lasva külas on palju aktiivseid kodanikke, kes aitavad ja löövad kaasa Võru valla üritustel. Samuti on nad üksteise suhtes hoolivad ja abivalmid.

Võru vallavanem Kalmer Puusepp, aasta küla Lasva küla esindaja Marianne Hermann ja Võru valla abivallavanem Piret Otsatalu. Foto: Mariliis Kivimäe

 

 • kogukonna tegu – Marjametsa discolfi park

Äsjavalminud Marjametsa discolfipargis on kümne korviga ühekilomeetrine rada, kuhu võivad mängima minna kõik huvilised. Discgolfipargi tunnustusele esitaja ütles, et raja idee ja teostus tulid kogukonnalt, kus ollakse naabrid ja head sõbrad. „Selle kogukondliku teo teostajad väärivad sädeinimeste tiitlit."

Võru vallavanem Kalmer Puusepp, aasta kogukonna teo Marjametsa discgolfipargi esindaja ja Võru valla abivallavanem Piret Otsatalu. Foto: Mariliis Kivimäe

 

Tänukirjad vabatahtliku töö eest 

Lisaks said Võru valla tänukirjad vabatahtliku töö eest turvalise elukeskkonna loomisel järgmised kodanikud: Orava vabatahtlikud päästjad Daniel Hakk ja Mihkel Hakk, Lasva vabatahtlikud päästjad Urmas Pindis ja Mart Kallaste ning abipolitseinikud Einar Reiljan ja Eve Breidaks.

Vabatahtliku töö eest tänukirja saanud kodanikud. Foto: Mariliis Kivimäe

 

Tänukirjad kodanikupäeva puhul

 • Laine Rehkli – Kurenurme külaseltsi pikaajaline eestvedaja;
 • Valli Lukin – Järvere külaseltsi pikaajaline eestvedaja;
 • Maret Soon – Osula külaseltsi pikaajaline eestvedaja;
 • Piret Haljend – aktiivne kogukonna ürituste eestvedaja ja kogukonnaliikmete märkaja ning kiitja;
 • Ene Andrejev – Tagaküla Laulu-Mängu Selts Kungla eestvedaja;
 • Kaire Paloveer – kogukonna heaolu eest seisja;
 • Tea Kallaste – Lasva raamatukogu luuleklubi eestvedaja;
 • Madleen Olesk – Tulevikutäht lõõtsamängijana;
 • Marianne Hermann – aktiivne tervisespordi edendaja;
 • Karin Sepp – kodukontsertite korraldaja;
 • Marleen Paas - aktiivne noortesündmuste korraldaja;
 • Iris Adelia Sikk – noor, kes ise korraldab ning ka aitab noortele koolitusi korraldada;
 • Emma Sofia Meri – noor, kes ise korraldab ning ka aitab noortele koolitusi korraldada;
 • Gerda Michelson – noor, kes ise korraldab ning ka aitab noortele koolitusi korraldada;
 • Kaisa Niilo – aktiivne kodanik, kes oskab liita nii noori kui täiskasvanuid ühiselt koos tegutsema;
 • Mari Mandel – noortetegevuste motiveerija;
 • Sirje Hütt – õpetaja-motivaator spordivaldkonnas;
 • Loosi küla kogukond - Loosi kandi seltsis õpitoad – väga tublid ja erilised ettevõtmised.

Kodanikupäeva tänukirja saajad. Foto: Mariliis Kivimäe

 

Kodanikupäeva puhul andsid ka Võrumaa arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots ja Võrumaa arenduskeskuse vabaühenduste konsultant Katrin Volman novembri lõpus üle tunnustusi. Võru vallast pälvis tunnustuse Osula külaselts kui Võru maakonna 2021. aasta silmapaistvaim ühendus. Külaseltsil täitub järgmisel aastal 25. tegutsemisaasta. Laine Rehkli sai Võru maakonna 2021. aasta tegusaima kodaniku tänukirja pikaaegse ja visa Kurenurme külaseltsi eestvedajana. Külaseltsil täitus tänavu 20. tegutsemisaasta.

 

Võru valla sädeinimeste tunnustamist juhtis Kristi Vals. Muusikalist elamust pakkus Põlva muusikakooli tütarlaste ansambel DeViis.

Võru valla sädeinimeste tunnustamine toimus teist korda. Esmakordselt tunnustati sädeinimesi 2019. aasta sügisel.

 

Palju õnne kõikidele tunnustuste saajatele! 

 


Lisainfo:

Birgit Pettai

avalike suhete spetsialist

5309 9116

birgit.pettai@voruvald.ee