Tartu 2024 Lõuna-Eesti programm jõuab ka Võru valda

28.03.23

17. märtsil toimus Põlvas suur vabaõhupidu, kus avalikustati Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna Lõuna-Eesti programm. Võru valda tuleb sihtasutuse Vastseliina Piiskopilinnuse projekt, milleks on suvelavastus "Salakuulaja Vastseliinas". 2024. aasta juulis ja augustis toimub linnuses kokku kaheksa etendust. 

 

Suvelavastusest

Vastseliina piiskopilinnuse keskaegne elu-olu taaselustub teatrikunsti ja osalustegevuste kaudu. Autentses miljöös tuuakse välja lavastus, mis on valminud Erkki Koorti romaani "Salakuulaja Vastseliinas" põhjal. Romaani peategelaseks on noor sõjasulane Markus, kes saabub 14. sajandi lõpus Vastseliina linnusesse, et uurida välja, kes reetis Liivimaa piiri kaitsnud sõjasalga. Kõigest aastakümned varem on linnuses toimunud ime, mille tulemusena lubab paavst patulunastust kõigile, kes siinset kabelit külastavad. Lavastus pakub külastajale nii põnevaid emotsioone kui teadmisi. 1354. aastal väljastas paavst tõepoolest kirja, mis tagas kõigile Vastseliina piiskopilinnust külastanud palveränduritele ühe aasta ja 40 päeva patulunastust. Võib öelda, et ka kõik pealtvaatajad lahkuvad Vastseliinast puhta hingega.

Lavastusprotsessi on kaasatud MTÜ Müüdud Naer. Näitlejatena teevad kaasa nii professionaalid kui ka harrastajad Võrumaalt ja Lõuna-Eestist. Eheda keskaegse helielamuse loob Läti ansambel Trakula. Etenduses kuuleb eesti, vene, võru, läti ja saksa keelt. 

Vabaõhulavastus toob teatrisõbrad looduskaunisse Kagu-Eesti nurka, kus saab enne etendust külastada linnuse elamuskeskust, osaleda pühakohta, palverändu ja linnuse legende tutvustaval ringkäigul või läbida väikese palverännuraja. Lisaks saab soetada käsitöömeistrite toodangut, osaleda keskaja-hõngulistes töötubades ning maitsta autentseid toite. Nooremaid külastajaid ootab seikluslik rüütlirada.

 

Koostöölepingu allkirjastamine

Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna Lõuna-Eesti programmi avalikustamise järel allkirjastasid sihtasutus Vastseliina Piiskopilinnus, dramaturg Tarmo Tagamets ja raamatu „Salakuulaja Vastseliinast" autor Erkki Koort koostöölepingu, mille alusel  esietendub 2024. aasta suvel Vastseliina piiskopilinnuses Erkki Koorti raamatu "Salakuulaja Vastseliinas" põhjal valminud vabaõhulavastus. Lepingu allkirjastamine leidis aset paastumaarjapäeval ehk linnuse sünnipäeval, 25. märtsil linnuse peamaja kaminaruumis.

Suvelavastus "Salakuulaja Vastseliinas" etendused toimuvad 2024. aasta 25.–28. juulini ja 1.–4. augustini. Pileteid etendusele  on võimalik soetada alates 2023. aasta sügisest.

Lepingu allkirjastamine. Vasakult: Erki Koort, Ivar Traagel ja Tarmo Tagamets. Foto: Vastseliina Piiskopilinnus

 

Lõuna-Eesti programmi projektidest

2024. aastal Lõuna-Eestis toimuvate suuremate sündmuste hulgast leiab muusikafestivale, teatrilavastusi, visuaalseid vaatemänge ja rohkelt eriilmelisi kogukonnasündmusi. Projektid on oma sisu järgi jaotatud nelja programmiliini vahel: elu ja keskkond, inimene ja oskused, omapära ja Euroopa ning teadus ja tehnoloogia. Vastseliina linnuse projekt kuulub neist omapära ja Euroopa alla. Võru vallaga on seotud ka samasse kategooriasse kuuluv projekt „Aigu om! 2024", milles raames ootavad 2024. aasta juulis külastajaid Võrumaa erinevates valdades kontserdid, metsa- ja kultuuriretked, kohtumised, arhailine kuuritsapüük, välikino ning rahvameditsiini ja toidukultuuri töötoad, mille ühiseks nimetajaks on mets. Festivali eriaastal on fookuses kaks kauget, ent sarnast kultuuriruumi, kus on säilinud tihe side loodusega – Eesti ja Jaapan. Antsla ja Võru vallas kohtuvad kahe kultuuri tipptegijad, kelle tegevus ja looming on seotud metsaga. Külastajateni jõuavad kahe riigi kultuuripärlid metsakümblusest suitsusaunani.

 

 

Birgit Pettai

avalike suhete spetsialist

Tartu 2024 hüüab välja Euroopa kultuuripealinna programmi Lõuna-Eestis

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 tutvustab 17. märtsil Põlvas pealinna peol esimest korda kultuuriprogrammi, mille raames jõuab Lõuna-Eestis avalikkuse ette hulga eriilmelisi sündmusi. Vabaõhupeol astuvad teiste seas lavale Zetod, rokkorkester Karmid Torud, Lenna ja ansambel Redel.
 
Mullu esines Tartus Euroopa kultuuripealinna põhiprogrammi esimese osa tutvustamisel Indrek Vaheoja ja Kristjan Oden (keskel) ehk Redel. Ansambel astub üles ka Pealinna peol Põlvas 17. märtsil, kui selgub tiitliaasta programmi Lõuna-Eestis. Foto: Mana Kaasik
 
„Tähistame järgmist etappi kultuuripealinna teel. Tutvustame kogu Euroopale just seda Tartu 2024 põhiprogrammi osa, mis toimub tiitliaastal Lõuna-Eestis," ütles Tartu 2024 loovjuht Kati Torp.
Lõuna-Eestis jõuab Euroopa kultuuripealinna aastal publiku ette muusikafestivale, teatrilavastusi, näitusi ja erinevaid kogukonnasündmusi. "See on suur Tartu 2024 programmipusle tükk, mis toob esile iga Lõuna-Eesti piirkonna omapära Eestis ja Euroopas," lisas Torp.
Ellujäämise Kunstidest inspireeritud programm Lõuna-Eestis jõuab avalikkuseni vabaõhukontserdil „Pealinna pidu Põlvas". Põlva kultuurikeskuse peoalal astub publiku ette rokkorkester Karmid Torud solistidega Triinu Orm ja Meelis „Hainz" Hainsoo. Rokkorkestriga tulevad lavale veel Lenna, Indrek Vaheoja ja Kristjan Oden ehk ansambel Redel. Täispika kontserdi annab folkrokkansambel Zetod eesotsas Jalmar Vabarnaga.
Põlva kultuurikeskuse hoonet kasutab lõuendina valguskunstnik Rene Liivamägi, kes katab üheks ööks Põlva tuntuima maamärgi valgusinstallatsiooniga.
Kultuurikeskuses avatakse Toomas Kuusingu graafika- ja maalinäitus „Harilikud maailmad". Õuealal pakub silmailu installatsioon, mis tutvustab 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna programmi Lõuna-Eestis. Kohapeal on avatud ühepäevakohvikud ja -baarid.
 
Pealinna pidu on kõigile tasuta. Pealinna peo ürituse nimi on inspireeritud kirjanik ja semiootik Valdur Mikita mõttest pöörata 2024. aastal Eesti kaart pahupidi, et näha pealinnana Tartut koos Lõuna-Eestiga. Tagurpidi Eesti kaardi idee on saanud Tartu 2024 üheks sümboliks.
 

Tartu 2024 kutsub: viimane võimalus tulla Euroopa kultuuripealinna programmi loojaks

30.01.23

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 tiim kuulutas täna, 30. jaanuaril välja viimase võimaluse osaleda programmi loomises. Väikeprojektide taotlusvoorust jagatakse kokku välja 263 185 eurot, millest Tartusse läheb 100 000 ja Lõuna-Eestisse 163 185 eurot. 

Tartu 2024 loovjuht Kati Torp selgitab lähemalt: "Juba oktoobrikuus esitleme kogu Euroopa kultuuripealinna programmi, kus on mitusada sündmust. Tegu on mastaapse ettevõtmisega, sest korraldame 2024. aastal Eesti tippsündmust. Just praegu on viimane võimalus tuua oma kogukondlik rohujuuretasandi sündmus kultuuripealinna programmi."

"Taotlusvoor on suunatud kohalikele sädeinimestele, kultuurikorraldajatele, loovisikutele ja ettevõtjatele. Hindame idee väärtuspakkumist tervikuna, seost loovkontseptsiooniga Ellujäämise Kunstid ja vaatame peale tegevusplaani realistlikkusele. Olulised on ka partnerid, eestvedajate võtmeisikud ja nägemus publikust, " täiendab Torp. 

 

Taotluseid on võimalik esitada 31. märtsini. Neid hindab komisjon, kus on lisaks loovjuhile ja Tartu 2024 meeskonnaliikmetele ka Lõuna-Eesti kohalike omavalitsuste esindajad. 

 

Tartu 2024 korraldab kaks veebiinfotundi, mis tutvustavad väikeprojekti taotlusvooru lähemalt.

Infotundide toimumise ajad:

  • 15. veebruaril kella 11-12;
  • 21. veebruaril kella 14-15.

 

Tutvu tingimustega siin>>

 

Lisainfo:

Kati Torp

loovjuht

Tartu 2024

kati.torp@tartu2024.ee

 

Krõõt Filippov

kommunikatsioonijuht

Tartu 2024

kroot.filippov@tartu2024.ee

5817 4399 

Rahvusvaheline kultuurikompass: kas kultuur tunneb piire?

31.01.23

Neljas rahvusvaheline Kultuurikompassi foorum "Kas kultuur tunneb piire?" toob 18. ja 19. mail Tartus kokku loovisikud, kultuurikorraldajad, kultuurisektori edendajad ja poliitikakujundajad, et koos aidata kaasa loovisikute mobiilsuse ja loomeresidentuuride edendamisele.

Registreeru siin>>

 

18. mail

Foorumi esimene päev on jagatud kolme teemasse.

1. Mobiilsus kui loovuse käivitaja

Mida kujutab endast rahvusvaheline mobiilsus? Mis paneb inimesed liikuma? Kui oluline on see hetkel Euroopas? Neljas rahvusvaheline Kultuurikompass uurib, millist väärtust loob loovisikute ränne kultuurimaastikul. Rändest sündinud loovus on innovatsiooni vedur. Arutame foorumil, kuidas soodustada ideede, inimeste ja initsiatiivi levikut üle Euroopa, et kultuur viiks uute lahenduseni, looks uusi töökohti ning tugevdaks riikide vahelisi kultuurisuhteid.
 

2. Euroopa võrgustikud kui suunanäitajad globaalses turbulentsis

Tormilistel aegadel on vaja teenäitajaid, kes hoiavad kultuurivaldkonda kindlal kursil. Euroopa võrgustikel on suur mõju muutuste eestvedamisel, seda ka rahvusvahelise rände vaates. Milline on Euroopa koostöö ja rahvaste ning loomeisikute omavaheline läbikäimine praegused pingelisel ajal? Kultuurikompassil räägime mobiilsust ja residentuure ümbritsevatest tugisüsteemidest ning jagame rahvusvahelise rände edulugusid.

 

3. Loomeresidentuurid kui kultuurikorralduse tulevik

Loovisikute rände toetamiseks on vaja kaasata poliitikakujundajaid, rahastajaid, loomemaju ja loomeresidentuure. Kultuurikompassi laiendab vestlusringi ning kutsub osalejaid liituma sessioonidega, mis viivad süvitsi loomeresidentuuride maailma. Tutvume koos erinevate võimalustega, mida loomeresidentuurid ja loomemajad pakkuvad Eestis ja Euroopas.

Kultuurikompassi vestlused 1: Loovisikute võimalused rahvusvahelistes võrgustikes
Kultuurikompassi vestlused 2: Tartu 2024 kunstiresidentuurid
Kultuurikompassi vestlused 3: Loovisikud kui valdkondadeüleste ühenduste loojad
Kultuurikompassi vestlused 4: Loomeresidentuurid kui paiga kuvandi kujundaja
 

19. mail

Foorumi teine päev loob võimaluse kohtuda loovisikute, loomeresidentuuride ja Euroopa kultuuripealinna võrgustiku liikmetega.

 

Ekskursioonid:

Kirjanduslinn Tartu (külastame kunstiresidentuure Tartus);
Lõuna-Eesti residentuurid (külastame kunstiresidentuure Lõuna-Eestis).

 

Arutelud:

How to survive in Southern Estonia?
European Capital of Culture – what can you win form this cooperation?
Loomeresidentuuride MTÜ workshop: "Mida kunstnik vajab?"

 

Pidulik lõpetamine ja järelpidu

 

Kultuurikompassi programm koostasid Tartu 2024 ja Loomeresidentuuride MTÜ. Kultuurikompassi foorum on korraldatud Tartu 2024, OÜ Acento ja Tartu linnavalitsuse koostatud keskkonnasõbralike ürituste korraldamise juhendi järgi.

Lõuna-Eesti omavalitsusjuhid arutasid Euroopa kultuuripealinna ettevalmistusi

16. novembril toimus Tartu 2024 Omavalitsusjuhtide Foorum. Kultuuripealinna Ellujäämise Kunstide saalis said kokku Lõuna-Eesti omavalitsusjuhid. Kultuuripealinna meeskond tegi kokkuvõtte sellest aastast ja tutvustas sündmusel omavalitsusjuhtidele järgmise aasta peamiseid tegevusi programmist kaasamiseni.  

Tartu 2024 omavalitsusjuhtide kohtumine Kultuuripealinna Ellujäämise Kunstide saalis. Foto: Laura Oro

 

SA Tartu 2024 nõukogu esimees Urmas Klaas: "Kultuuripealinna programmi sisustab veerand Eestit. Jätkame üheskoos tegutsemist selleks, et kultuuripealinn kõnetaks nii Eestis kui Euroopas. Hea koostöö Lõuna-Eestis võimendab kultuuripealinna egiidi all toimuvaid ettevõtmisi. "

Kastre vallavanem Priit Lomp toob välja suursündmuste ja väikeste tegevuste tasakaalu olulisuse: "Suurte nimisündmuste ja taotlusvoorude kõrval on väikestel kogukondadel oluline olla kultuuripealinna tegevustega kaasas. Otsustasime täna, et kindlasti pakume võimalust kohalikele, kes  soovivad kodukohas sündmuseid korraldada. Nad saavad seda teha täiendava väikeprojektide taotlusvooru või vabatahtliku töö kaudu." 

Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator Annela Laaneots: "Nii nagu kaks korda kuus kohtume kõigi Lõuna-Eesti omavalitsuste kontaktisikute ja kommunikatsioonijuhtidega ja arutame jooksvaid tegevusi, on koostöö omavalitsusjuhtide tasandil olnud ühisest kultuuripealinna tiitlile kandideerimisest alates äärmiselt oluline. Omavalitsusjuhtide sisend on kultuuripealinna ettevalmistuses kahtlemata kandev jõud."

Euroopa 2024. aasta kultuuripealinna programmi viib ellu Tartu linn koos 19 Lõuna-Eesti omavalitsusega: Antsla vald, Elva vald, Kambja vald, Kanepi vald, Kastre vald, Luunja vald, Nõo vald, Otepää vald, Peipsiääre vald, Põlva vald, Rõuge vald, Räpina vald, Setomaa vald, Tartu vald, Tõrva vald, Valga vald, Viljandi linn, Võru linn ja Võru vald.

GALERII. 
Fotode autor: Laura Oro

 

Lisainfo:

Krõõt Filippov

kommunikatsioonijuht

Tartu 2024

kroot.filippov@tartu2024.ee

58 174 399

Tartu linn ja Tartu 2024 alustavad Lõuna-Eestis kultuurivaldkonna suuruuringut

Tartu linn ja SA Tartu 2024 kutsuvad Tartu ning Lõuna-Eesti kultuurivaldkonna tegijaid osalema kultuuriarengu suuruuringus. Novembrikuus on kõigil kultuuriga seotud inimestel võimalus anda tagasisidet enda töö ja tegemiste osas. Uuringu eesmärk on saada ülevaade kultuurisektori hetkeolukorrast. Tegemist on järjekorras kolmanda sarnase küsitlusega, eelmised viidi läbi 2018. ja 2020. aastal.

Foto: Mana Kaasik

 

Tartu 2024 uuringute spetsialisti Annika Jalaku sõnul on tegu olulise uuringuga, sest peamiselt tänu sellele saame 2025. aastal hinnata Euroopa kultuuripealinna tulemuslikkust. Jalak sõnab: "Kõikide Euroopa kultuuripealinnade oluliseks mõjuks on kultuurivaldkonna võimestamine, mida saavutatakse kogemuse andmise ja rahvusvahelisele koostöö kaudu. Nägemaks kuivõrd kultuuripealinna teostamine on Lõuna-Eesti tegijatele kasuks tulnud, on vaja teada, mis olukorras hetkel ollakse."

Tartu linna kultuurivaldkonna juht Kristiina Avik täiendab: "Uuring annab tervikliku vaate piirkonna ehk Tartu ja Lõuna-Eesti kultuurivaldkonna arengust tegijate endi pilgu kaudu. See pilk ja teadmised on olulised meie tegevuste hindamisel ja planeerimisel. Kutsume kõiki, kes on seotud kultuurivaldkonnaga selle kõige laiemas mõttes oma ausat tagasisidet jagama."

Tartu linn ootab tänavu osalema loomeinimesi, kultuuripärandiga seotud spetsialiste, muuseumide ja raamatukogude töötajaid ja kultuurisündmuste ning -festivalide korraldajaid. Lisaks saavad küsitluse kaudu kaasa rääkida inimesed, keda traditsiooniliselt ei seostata kultuurivaldkonnaga. Laiapõhjaline uuring kaasab ka õpetajaid, juhendajaid, loomeettevõtjaid, noorsootöötajaid ning kultuuriturismi jt sarnaste eluvaldkondade esindajaid. 

 

Küsitluse käigus otsitakse vastuseid järgmistele teemadele: 

  • Kodukoha kultuurivaldkonna hetkeseis 

  • Rahvusvaheline koostöö

  • Arendamist vajavad kompetentsid

  • Koostöö kohalikul tasandil

  • Koostöö Tartu 2024 tiimiga

  • Keskkonahoidlik kultuurikorraldus

 Vasta küsitlusele SIIN>
 Küsitlusele saab vastata 1. novembrist 30. novembrini Tartu 2024 koduleheküljel ja küsitluskeskkonnas. Vastajate vahel loositakse välja meeneid. Uuringu viib läbi Creativity Lab.  

Lisainfo: 

Kristiina Avik

kultuurivaldkonna juht 

Tartu linnavalitsus

kristiina.avik@tartu.ee

528 2761

 

Krõõt Filippov

kommunikatsioonijuht

Tartu 2024

kroot.filippov@tartu2024.ee

+372 5817 4399

 

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 otsib Eesti kultuurikorralduse järelkasvu

Sel sügisel alustab taas Euroopa kultuuripealinna noore kultuurihuviliste arenguprogramm Tartu 2024 Extended. 14–19 aastastele Tartu ja Lõuna-Eesti noortele loodud algatuse eesmärk on kasvatada Eesti kultuurikorraldajate uut põlvkonda.

Foto: Mana Kaasik

 

Kandideerimine on avatud 30. septembrini, esimesed tegevused algavad oktoobris.

Tartu 2024 Extended programmi koordinaatori Angela Aderi sõnul on kultuuripealinna südameasi tuua korraldusmaastikule uusi tegijaid just noorte hulgast. "Noored loojad ja korraldajad avavad Ellujäämise Kunstide ideed intrigeerivate nurkade alt. Me usume, et Tartu 2024 Extended programist innustust kogunud noored on võimelised tooma uut energiat nii kohalikule kui ka Euroopa kultuurimaastikule," sõnas Ader.

 

Noorteprogramm otsib 24 aktiivset noort, kes soovivad olla Eesti kultuurikorralduse järgmine koorekiht. Viiest sessioonist koosnevas programmis õpivad noored, kuidas projekte koostada, meeskonda kokku panna, üritusi planeerida ja ellu viia.

 

Programmi on võimalik kandideerida 30. septembrini siin>> 

 

Ühistegevused algavad oktoobris ja lõppevad juunis noorte enda korraldatud sündmustega.

Tartu 2024 Extended on teeviit noortele kultuurivaldkonnas. Programm loodi 2022. aastal ja esimene lend kestis veebruarist juunini. Esimesest grupist sai osa 24 noort, kes korraldasid kümme kultuurisündmust Tartus ja Lõuna-Eestis.

 

Lisainfo:

Angela Ader

Noorteprogrammi koordinaator

Tartu 2024

+372 5343 3478

angela.ader@tartu2024.ee

Kultuurikompass: “Kui külalislahke on Lõuna-Eesti?”

 20. septembril kella 13.00-16.00 toimub Mooste folgikojas Kultuurikompassi foorum "Kui külalislahke on Lõuna-Eesti?"

Jagame parimaid praktikaid, kuidas Lõuna-Eesti saab pakkuda meeldivat reisikogemust igale külalisele. Arutleme, kui külalislahke on Lõuna-Eesti praegu ning mida saame veelgi paremini teha. Toome kokku loovisikud, kultuurisektori edendajad, ettevõtjad ja poliitikakujundajad, et koos edendada turismi ning külalislahkust Lõuna-Eestis.


Foorum on jagatud kahte teemaplokki:

1. Kuidas meelitada turist Lõuna-Eestisse?

Me teame, et just kultuurielamused annavad tõuke enamusteks reisidest. Foorumil arutame, kuidas saab Lõuna-Eesti kultuuriturismi kaudu külastajaid juurde. Jagame häid lahendusi, mida on siin või kaugemal kultuuriturismi õitsele puhkemiseks tehtud. Võtame luubi alla veel kasutamata kultuuriturismi võimalused Lõuna-Eestis.


2.  Kui külalislahke on Lõuna-Eesti?
Kultuurisündmuste tähelepanu keskmes on publik ja publikukogemus. Kultuuri organisatsioonidel ja loojatel on erinevad võimalused meeldejääva külastuselamuse loomiseks, rahulolu suurendamiseks ning tegevuse köitvuse suurendamiseks. Foorumil analüüsime külalislahkuse ja teeninduskultuuri praktikaid ning kaardistame arenguvajadusi, kuna Euroopa kultuuripealinna aastal on vaja valmis olla nii välis- kui siseturistide saabumiseks. 

Kultuurikompassil esinevad Lõuna-Eesti turismiklastri projektijuht Kertu Vuks, Tartu 2024 turundusjuht Marika Goldman, Tartu 2024 juht Kuldar Leis ning Ilmaveere sündmuse-ja majutuskeskuse loojad Lenna Kuurma ja Lauri Mäesepp.

Kultuurikompassi foorum on korraldatud Tartu 2024, OÜ Acento ja Tartu linnavalitsuse koostatud keskkonnasõbralike ürituste korraldamise juhendi järgi. 

 

Registreeri end osalejaks siin>>


Sündmus Facebookis.


Lisainfo:

Angela Ader

kultuurikompassi peakorraldaja

Tartu 2024

angela.ader@tartu2024.ee

Lõuna-Eesti omavalitsuste kommunikatsoonijuhid ja kontaktisikud kohtusid Tartus

Lõuna-Eesti omavalitsuste kommunikatsoonijuhid ning kontaktisikud said 12. augustil kokku Tartu 2024 kontoris "Ellujäämise kunstide" saalis. Võru vallavalitsusest osales koosolekul avalike suhete spetsialist Birgit Pettai. Koosolekul vaadati üheskoos järgmise poolaasta plaanid, et ühiselt liikuda edasi tiitliaasta poole.

Alates sügisest peavad Tartu 2024 omavalitsuste kontaktisikud ja kommunikatsioonijuhid koosolekuid edasi Zoomis, nagu varasematelgi hooaegadel - 2 korda kuus reedeti tund aega alates kella 9-st.

Tartu 2024 omavalitsuste kontaktisikute ja kommunikatsioonijuhtide kohtumine Tartu 2024 kontoris "Ellujäämise kunstide" saalis. Foto: Nima Sarabi

Lõuna-Eesti kogukondadesse otsitakse vaimset tervist toetava improkomöödia harrastusgruppide läbiviijaid

Otsime Tartu 2024 kultuuripealinna projekti "Peaasi ajab naerma!" raames vaimset tervist toetavate improgruppide läbiviijaid Lõuna-Eestis, kes oleksid huvitatud läbima spetsiaalse väljaõppe ning 2024 aastal oma kogukonnas gruppe läbi viima.

Kas toimetad mõnes Lõuna-Eesti piirkonnas ja sooviksid oma kogukonnas luua meeldiva ja kasuliku vaba aja veetmise viisi, mis avaldab positiivset mõju ka osalejate vaimsele tervisele?

Mis on vaimset tervist toetav improkomöödia "Peaasi ajab naerma!"?


MTÜ Peaasjad ja Ruutu10 ühisarendus:

● Nö hobiklubi, kus mängitakse erinevaid improvisatsioonilisi mänge, tehakse lihtsamaid improvisatsioonilisi harjutusi ja stseene juhendamisel.

● Kuidas aitab impro vaimset tervist toetada? Hinnanguvabadus, üksteise toetamine, kohalolek, meeldivad tunded, perfektsionismist lahti laskmine, toetab enesehinnangut ja enesekindlust.

● Lisame juurde vaimse tervise teemalised arutelud harjutustele, harjutuste põhimõtete/kasulike mõjude rakendamine igapäevaelus, materjalide jagamine ja nende põhjal arutlemine.

 

Mida Sulle pakume? (PS! Kõik see on Sinu jaoks tasuta!)

● 2022. aasta septembrist kuni detsembrini saad läbida Ruutu10 improõppe kaks moodulit grupitreeninguna, mis aitab Sul paremini mõista improkomöödia formaati ja läbi proovida erinevaid harjutusi. Õpe toimub 1 korda nädalas 2 tundi korraga 4 kuu vältel.

● 2023. aasta jaanuarist kuni aprillini saad läbida spetsiaalse mooduli, mille käigus saad ettevalmistuse, kuidas oma kogukonnas läbi viia avatud improtunde (kõigile vanuses 16+ avatud praktilised ja lõbusad tunnid) spetsiaalselt vaimset tervist toetava suunaga. Õpe toimub 1 kord nädalas 2 tundi korraga, 8 korda selle perioodi vältel.

● Vaimse tervise esmaabi koolitus (MTÜ Peaasjad 9,5h online's).

● Mentorlus ja tugi gruppide läbiviimise ajal MTÜ Peaasjad ja Ruutu10 poolt.

 

Mis on Sinu panus?

● 2023. aasta septembrist kuni detsembrini hakkad vaikselt oma kogukonnas vaimset tervist toetavat improgruppi käivitama ja testima.

● Saad ise valida, kellele gruppe läbi viima hakkad (nt töökohas, rahvamajas, koolis, vanemaealiste päevakeskuses vms). Ka gruppide sagedus ja täpne ülesehitus jäävad Sinu otsustada. Aktiivsete Kodanike Fondi toel saame võimaldada Sulle õppe tasuta läbimist ning järelmentorlust kui hakkad gruppe ellu viima. Gruppide läbiviimise eest me kahjuks maksta ei saa, kuid aitame leida selleks teisi võimalusi: küsida osalejatelt sümboolset tasu, rääkida läbi KOViga, otsustada gruppe läbi viia tasuta või mõne muu projekti raames jms.

● 2024. aasta jaanuarist kuni detsembrini viid oma kogukonnas regulaarselt läbi vaimset tervist toetavaid improgruppe. Ja loomulikult soovime, et improgruppide läbiviimine kogukonnas kestaks edasi ka pärast 2024. aastat. Need oskused ja võimalus neid kasutada jäävad Sulle kogu eluks!

 

Keda ootame osalema?

● Sul pole vaja kogemust ei improkomöödiast ega vaimse tervise teemadel. Küll aga on Sul vaja huvi mõlema valdkonna vastu, motivatsiooni õpe läbida ja harrastusgruppi ellu viia! Kuidas edasi? ● Vaimset tervist toetava improkomöödia väljaõppes osalemiseks pane oma huvi kirja SIIN ja me võtame Sinuga ise ühendust.

● Tule 2. aprillil Nõo kultuurikeskusesse vaimse tervise impro etendusele ja töötuppa – saad omal nahal vaimset tervist toetavat improkomöödiat kogeda. See sobib hästi ka tutvustavaks sündmuseks neile inimestele, kes potentsiaalselt oleksid huvitatud oma kogukonnas improgruppe läbi viima. Liitu üritusega>>

 

Gruppide läbiviijateks sobivad aktiivsed kogukonnaliikmed, ettevõtete, koolide, sotsiaalkeskuste, noortekeskuse, vanemaealiste keskuste töötajad ja kõik inimesed vanuses 18+, keda antud teemad kõnetavad.

 

Tegevus kuulub "Peaasi ajab naerma!" projekti alla, mis on ametlik osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist. Tegevust toetab Aktiivsete Kodanike Fond, mida Eestis vahendab Avatud Eesti Fond koostöös Vabaühenduste Liiduga.

 

Lisainfo:

Minna Sild

projektijuht ja koolitaja

MTÜ Peaasjad

minna@peaasi.ee

+372 5596 6866

Kultuurikompass esitleb: külas on publikuekspert Agata Etmanowicz

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 kutsub huvilisi osalema 30. märtsil kell 9.30-11.30 "Kultuurikompass esitleb" loenguseeria sündmusel. Publiku kujundamise ekspert ja Impact Foundationi asepresident Agata Etmanowiczi jagab praktilisi nippe, kuidas luua ligipääsetavat ja mitmekesist programmi.

Teadmised publiku kujundamise ja kaasamise strateegiatest on vajalikud iga kultuurikorraldaja jaoks. Tartu 2024 programmiliini Inimene ja Oskused juhi Jaan Ulsti sõnul on "Kultuurikompass esitleb" sündmuse eesmärk vahetada kogemusi Eesti ja välismaa kultuurikorraldajate vahel. "Meie ambitsiooniks on tuua Tartu ja Lõuna-Eesti sündmustele miljon külastust. See on kõrge siht. Agata on oma valdkonna ekspert, kes teab, kuidas õppida tundma oma publikut ja tuua sündmustele neid, kes seni pole veel osalenud." sõnas Ulst.

Kohtumine toimub hommikukohvi formaadis Tartu 2024 kontoris (Raekoja plats 6) ja veebis. Sündmus on osa Tartu 2024 kultuurikorraldajate foorumist Kultuurikompass. Loeng on inglise keeles.

Palume registreerida osalus 27. märtsiks SIIN>>

 

Tartu Maailmaülikool otsib Lõuna-Eesti kogukonna-akadeemiate eestvedajaid

Tartu Maailmaülikooli eestvedaja Tartu Ülikooli eetikakeskus kuulutab välja ideekorje partnerite leidmiseks, kellega koos jõuda 2024. aastal 12 põneva Lõuna-Eesti inimesi ja tippteadlasi ühendava sündmuseni. Tartu Maailmaülikool on ametlik osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

Tartu Maailmaülikool on kogukonna-akadeemia tüüpi sündmuste sari, mis toimub erinevates Lõuna-Eesti paikades. Eetikakeskuse projektijuht Triinu Laan ootab tulevastelt sündmustelt maailmaparanduslikku sünergiat: „Tartu Maailmaülikooli vaim ja eesmärk minu kodukeeles võiks kõlada kaksikmotona: „Inemiseperi ilm! Ilmaperi inemine!" Lahtiseletatult – loome koos maailma, mis kestab ja kus meil on hea olla."

Tartu Maailmaülikooli meeskond pakub kogukondadele tuge sündmuse arutelu- ja teadusosa planeerimisel ja korraldamisel ning toob kohale eksperdid teadusmaailmast. „Kogukonna ülesandeks on tuua esile neile südamelähedane proovikivi koos sooviga seda lahendada, pakkuda sündmuse formaat, koht ja lisategevused ning vedada sündmuse korraldust," selgitab Laan protsessi.

Ideekorje puhul puuduvad formaadi osas ettekirjutused. Korraldajad näevad, et sündmuse ülesehituse valib iga kogukond ise. Tingimus on see, et avalik sündmus (nt festival, konverents, mõttetalgud, suve-, metsa- või külaülikool, aida- või reheakadeemia) kaasaks erinevaid eagruppe ning võtaks luubi alla nende jaoks pakilised teemad. Sellised, mille käsitlemisel on abi teadusest ja ühiste väärtuste otsimisest ning eelarvamustevabast mõttevahetusest.

Mida peaks üks lõunaeestlane tegema, et Tartu Maailmaülikooli sündmus jõuaks just tema kodukanti? „Arutage asja teiste kogukonnaliikmetega. Valige organisatsioon, mis soovib asja eest võtta ja andke endast meile märku," ütleb Laan.

Sooviavaldusi oodatakse 21. märtsini 2022 ja kõigi ideekorjes osalenud kogukondadega võetakse ühendust.

Üleskutse ja ideekorje vormi kogukondadele leiab aadressilt:

https://eetikakeskus.ut.ee/et/sisu/tartu-maailmaulikool-otsib-partnereid

Tartu Maailmaülikooli korraldab Tartu Ülikooli eetikakeskus, mis on ülikooli valdkondi ühendav üksus. Eetikakeskus soovib, et teaduse ja ühiskonna koostöö ning väärtusarutelud oleksid Eesti igapäevaelu loomulik osa. Eetikakeskuse meeskond loodab maailmaülikooli sündmustel näha võimalikult kirevat teemadepaletti ning kutsub Lõuna-Eesti aktiivseid kogukondi üles otsima koos teadlastega lahendusi globaalsetele probleemidele lokaalselt ja vastupidi. Tartu Maailmaülikool on ametlik osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

Ülevaade Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 ja Tartu Maailmaülikooli programmi haaratud Lõuna-Eesti piirkonnast: https://tartu2024.ee/regioon

 

Triinu Laan, Tartu Maailmaülikooli projektijuht. Foto: Tartu Ülikooli eetikakeskus
 

Lisainfo:

Triinu Laan

Tartu Maailmaülikooli projektijuht

triinu.laan@ut.ee

5332 2153

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 tutvustab maailmale põhiprogrammi esimest osa

Tartu 2024 tähistab 16. veebruaril kell 19.00 Tartu Raekoja uisuplatsil Euroopa kultuuripealinna programmi sündi Jääreiviga. Sündmuse avab uisuväljaku kõrval asuva endise hambakliiniku II korruse akendel toimuva etteastega ettearvamatu ja bravuurikas ansambel REDEL, kes juhatab sisse Tartu 2024 põhiprogrammi esimese osa esitlemise.  

 

"Tartu on koos Lõuna-Eestiga 2024. aasta Euroopa kultuuripealinn. Me kutsume siinsetest elamustest osa saama publikut nii Eestit kui välismaalt," kinnitab Tartu 2024 loovjuht Kati Ilves. "Jääreivil tutvustame esimesi ametlikku programmi kuuluvaid sündmuseid, mis pakuvad meile eelolevatel aastatel Tartus ja Lõuna-Eestis erilisi kogemusi ning muudavad kunstide kaudu maailma." Tiitliaasta avapidustusteni on jäänud kaks aastat. Loovjuhi sõnul täieneb ametlik programm sel ja järgmisel aastal veel paljude Tartule ja Lõuna-Eestile omaste kui ka uute sündmustega.

Ansambli REDEL liige Indrek Vaheoja: "REDEL tuleb koos oma võrratu tantsutrupiga talvisesse Tartusse, et tähistada Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 esimeste elamuste valla laskmist. Redel aitab jõuda sinna, kuhu ilma ei ulata." 

Peale REDELit tõmbab peole hoo sisse Eesti audiovisuaalne folktroonikaansambel OOPUS. Õhtu lõpetab dj-setiga Kersten Kõrge.

Jääreiviga samal ajal avatakse Raekoja platsil Tartu 2024 programmile pühendatud hüpiknäitus, kus külastajad saavad tutvuda lähemalt elamustega, mida 2024. aastal on Tartus ja Lõuna-Eestis võimalik kogeda. 

Jääreivile ehk ühistähistamisele on oodatud linnarahvas ja kultuurihuvilised.

Euroopa kultuuripealinna programmi tutvustamiseks kasutatakse Tartu 2024 uuendatud visuaalset identiteeti, mis valmis koostöös Tartu loovagentuuriga NOPE Creative. 

Sündmusele on oodatud haigusnähtudeta inimesed. Sihtasutus soovitab teha võimaluse korral enne tulekut kodus antigeeni kiirtest, kanda maski ja hoida teiste osalistega distantsi. 

 

Pidu on tasuta.

 

Lisainfo:
Krõõt Filippov

Tartu 2024

kommunikatsioonijuht

kroot.filippov@tartu2024.ee

+372 58 174 399


Kaidi-Lisa Kivisalu

Tartu 2024

kommunikatsioonispetsialist

 kaidi-lisa.kivisalu@tartu2024.ee

+ 372 5695 9232

Lõuna-Eesti omavalitsusjuhid kogunesid taas Euroopa kultuuripealinna aruteluks

4. jaanuaril toimus kolmas Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 Kohalike Omavalitsusjuhtide Foorum. Kultuuripealinna meeskond tutvustas sündmusel omavalitsusjuhtidele või nende esindajatele sihtasutuse eelmise aasta saavutusi ning käesoleva aasta tegevuskava.

Lõuna-Eesti omavalitsusjuhtide kokkusaamise keskseks fookuseks olid Euroopa kultuuripealinna tegevused Lõuna-Eestis. Sihtasutuse juht Kuldar Leis, teabe- ja turundusvaldkonna juht Kalle Paas, finantsjuht Toomas Peterson ning Lõuna-Eesti koordinaator Annela Laaneots andsid osalejatele ülevaate põhiprogrammi esimestest elamustest, senisest koostööst omavalitsustega ning 2022. aasta prioriteetidest Lõuna-Eestis.

Annela Laaneots selgitas, kuidas foorumid said alguse: "Leppisime möödunud aastal Lõuna-Eesti omavalitsustega sõlmitud Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 koostöölepingus kokku, et kaks korda aastas toimub Omavalitsusjuhtide Foorum. Foorumil kohtuvad kultuuripealinna elluviimiseks koondunud 20 Lõuna-Eesti omavalitsuse juhid, kes saavad ülevaade ettevalmistustegevustest kõigis olulisemates töövaldkondades ja vaatavad koos läbi järgneva aasta tähtsamad tegevused. Eile rääkisime programmi ettevalmistamiseks seni tehtust ja käesoleva aasta plaanidest, samuti tööst teabe- ja turundusvaldkonnas ning finantsvaldkonnas."

Foorumil osalenud Viljandi Linnavalitsuse liige Ditmar Martinson leiab, et Euroopa kultuuripealinnal on võimalik anda Lõuna-Eesti kultuurimaastikule uut hingamist. "Viljandis toimus kuus aastat tagasi suure magnituudiga sündmus: Rahvusvahelised Hansapäevad. Hansapäevade järellainetust oli hästi tunda kultuurimaastikus. See genereeris palju uusi sündmusi ja ideid, mis kandsid meid mitu aastat. Mina loodan ja näen kultuuripealinnas meile uut potentsiaali. Seda enam, et kultuuriinimeste leidmine, toetamine ja harimine on Tartu 2024 teemade sees," sõnas Viljandi esindaja.

Euroopa 2024. aasta kultuuripealinna programmi viib ellu Tartu linn koos 19 Lõuna-Eesti omavalitsusega: Antsla vald, Elva vald, Kambja vald, Kanepi vald, Kastre vald, Luunja vald, Nõo vald, Otepää vald, Peipsiääre vald, Põlva vald, Rõuge vald, Räpina vald, Setomaa vald, Tartu vald, Tõrva vald, Valga vald, Viljandi linn, Võru linn ja Võru vald. Järgmine Lõuna-Eesti omavalitsusjuhtide foorum toimub käesoleva aasta teises pooles.

 

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 kutsub: osale 25. novembril kultuurikompassil "Kuidas muuta maailma keskkonnahoidliku kultuurikorralduse kaudu?”

 

Kultuurikompass "How To Change The World Through Environmentally Friendly Cultural Management? Kuidas muuta maailma keskkonnahoidliku kultuurikorralduse kaudu?" lükkub edasi kõrgete COVID-19 näitajate tõttu Eestis. Sündmus toimub 28. aprillil. Lisainfo>>


Kliimamuutused puudutavad meid kõiki iga päev. Meie iga samm ja tegu mõjutab keskkonda. Kindlasti võib see võib tekitada ärevust, sest raske on elada teadmisega, et oma käitumise tõttu muudame keeruliseks tulevaste põlvkondade elu, mis viib lähemale ka planeedi hävitamisele. Teisalt tabab meid vahel ka hea tunne keskkonna mõttes – seda siis, kui oleme elanud keskkonnahoidlikult. Keskkonnateemad on globaalse teaduskommunikatsiooni ja koostöö väljakutse. Meie usume, et üks võimalus maailma muuta on võimalik läbi keskkonnahoidliku kultuurikorralduse. Siin valdkonnas on küsimusi rohkem kui vastuseid. Proovime pilti saada selgemaks.

25. novembril toimuv Kultuurikompass "How To Change The World Through Environmentally Friendly Cultural Management? Kuidas muuta maailma keskkonnahoidliku kultuurikorralduse kaudu?" avab teemat kolme alateema kaupa: ühiskondlik kokkulepe, keskkonnahoidliku kultuurikorralduse valdkondade ülene revolutsioon ja laiem inspiratsiooni kogumine edasiseks.

On selge, et kliimamuutused ja keskkonnaseisundi halvenemine on eksistentsiaalne oht Euroopale ja maailmale. Iga valdkonna panus kliimamuutuste leevendamisel ja pidurdamise on ülimalt oluline. Kultuurisektoris tähendab see nii kultuuripoliitiliste strateegiate, toetussüsteemide ülevaatamist ja täiendamist kui ka kultuurikorralduse praktikate muutmist.

Kultuurikompassi kolmandal rahvusvahelisel foorumil arutleme parimate praktikate jagamise kaudu, kuidas hoida kurss keskkonnahoidliku kultuurikorralduse suunas. Kuidas seda teha kultuuri- ja keskkonnapoliitikate ning –strateegiate mõjualas, koos võrgustike abiga ning oma looveesmärkidele truuks jäädes? Kuidas vältida väsimust, mida nii emotsionaalne teema võib tekitada?

Riikide vaheliste kultuurisuhete edendamise ja piiriülese koostööga saame suurendada Euroopa roheleppe ja ülemaailmsete säästva arengu eesmärkide saavutamist ja luua võimalusi innovaatilisteks lahendusteks kultuurivaldkonnas nii Tartus, Lõuna-Eestis kui Euroopas.

Kultuurikompassi foorum on korraldatud Tartu 2024, OÜ Acento ja Tartu linnavalitsuse koostatud keskkonnasõbralike ürituste korraldamise juhendi järgi.

 

Võimalus osaleda nii kohapeal kui ka veebis:

Lõuna-Eesti omavalitsuste esindajad külastasid Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta eel Kaunast

35 liikmeline Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 delegatsioon, kuhu kuulusid ka Lõuna-Eesti omavalitsuste esindajad, külastas 22.-24. septembrini Kaunast ja Kaunase rajooni. Visiit korraldati, kuna Kaunas koos ümbritseva rajooniga on järgmisel aastal Euroopa kultuuripealinn ja tutvustas Kaunase Foorumi raames oma kultuuripealinna programmi.

"Meie eesmärk oli näha, millises seisus on Kaunase regioon mõned kuud enne kultuuripealinna algust," ütles Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator Annela Laaneots. "Külastasime erinevaid omavalitsusi, Kačerginėt ja Zapyškist, kus kohtusime ka Kačerginė omavalitsusjuhi ja Zapyškise asevallavanemaga," rääkis Laaneots. "Mõlemad tõdesid, et kultuuripealinnaks ettevalmistamine on liitnud kogukondi ühise eesmärgi nimel pingutama ja eelnevate kultuuripealinnade kogemustest õppimine on laiendanud juba praegu nende kogukonnaliikmete silmaringi."

Lõuna-Eesti omavalitsuste esindajad külastasid ka Raudondvarise lossis asuvat muuseumikompleksi, kus oli eksponeeritud Jaapani kunsti näitus. Kohtuti muuseumi direktori Zigmas Kalesinskasega, kes selgitas, et Euroopa kultuuripealinna aastaks plaanitakse sinna kontserti koostöös Berliini ooperiteatriga ning tsirkusekunstietendust koostöös Itaalia tsirkusega.

Zapyškises külastastati sealset loomemaja Stuba, mille eestvedajad laulsid ja sellega tutvustasid Leedu iidset stuartinesi laulutraditsiooni. Külastati ka kogukonna tootjate ühist poodi Lokali ja osaliselt oli võimalus väisata Kaunase Foorumi sündmusi. Kaunase regiooni koordinaator Lukas Alysisega toimunud kohtumisel saadi teada, et Kaunase regiooni Euroopa kultuuripealinnaks ettevalmistuse protsess on kulgenud Lõuna-Eestiga sarnaselt. 1000 sündmusest Kaunas 2022 Euroopa kultuuripealinna programmis on 100 planeeritud toimuma väljaspool Kaunase linna, 10 festivali ja mitu üle-regioonilist ettevõtmist.

Kaunase kui tulevase Euroopa kultuuripealinna külastus 35-liikmelise delegatsiooniga Lõuna-Eestist oli esmakordne. Lisaks esindajatele Lõuna-Eesti omavalitsustest ja Tartu 2024 meeskonnast osalesid ka maakondlike arenduskeskuste esindajad.  

Ka Kaunas on Euroopa kultuuripealinn koos ümbritseva regiooniga, nii nagu ka Tartu kannab Euroopa kultuuripealinna tiitlit 2024 aastal koos Lõuna-Eesti omavalitsustega. Kaunase Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta algab juba mõne kuu pärast, aastal 2022.

Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna delegatsioon Kaunases. Foto: Tartu 2024

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 ootab kuni 1. oktoobrini ideid Lõuna-Eesti taotlusvooru

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 koos Lõuna-Eesti omavalitsustega ootab kõikidelt kultuurikorraldajatelt, sädeinimestelt ja ettevõtjatelt ideid Tartu 2024 Lõuna-Eesti taotlusvooru. Regionaalse projektitaotlusvooru raames otsitakse just neid sündmusi, mis toimuvad tiitliaastal Lõuna Eestis, kõigis Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 omavalitsustes.

Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator Annela Laaneots selgitab lähemalt: "Julgege unistada suurelt ja kujundada oma sündmusega Euroopa kultuuripealinnas Lõuna-Eesti nägu. Kõik, kellel on Euroopa kultuuripealinna programmi sobiv idee sündmuseks ning kava selle läbiviimiseks, saavad esitada taotluse regionaalsesse projektitaotlusvooru. Sündmuste välja pakkujad on oodatud avama oma projekti Tartu 2024 kunstilise kontseptsiooni Ellujäämise Kunstid väärtuste kaudu."
Regionaalsesse projektitaotlusvooru oodatakse pigem suuremaid projekte kui palju väikeseid. Kui sündmus toimub ühe omavalitsuse territooriumil, on kaasfinantseeringu määr 30%, kui mitme omavalitsuse territooriumil, siis 10%. Peale taotlusvooru edukat läbimist sõlmitakse korraldajatega produktsioonileping. Viimane etapp on kultuuripealinna elluviimine ehk enda ürituse ettevalmistamine ja tegemine koostöös Tartu 2024 meeskonnaga.
Ideekavandeid regionaalsesse projektitaotlusvooru oodatakse SPOKU keskkonda 1. oktoobriks, pärast mida annab regionaalne ekspertkomisjon neile tagasisidet. Keskkond ideekavandite põhjal lõplikult viimistletud taotluste saatmiseks avaneb 1. jaanuaril 2022. 
Projektitaotlusvooru tingimustega saab lähemalt tutvuda Tartu 2024 kodulehel: https://www.tartu2024.ee/regioon/regionaalneprojektitaotlusvoor 


Lisainfo: 
Annela Laaneots, Tartu 2024 regionaalne koordinaator, annela.laaneots@tartu2024.ee, +372 557 9808 
Krõõt Filippov, Tartu 2024 kommunikatsioonijuht,  kroot.filippov@tartu2024.ee, +372 5817 4399

On aeg hakata mõtlema ideid sündmusteks Euroopa kultuuripealinna programmi!

Kui tahad ise kujundada seda, milliseid elamusi pakub Euroopa kultuuripealinna aasta Lõuna-Eestis aastal 2024, siis hakka ajusid ragistama - 1. oktoobriks tuleb esitada läbi regionaalse projektitaotlusvooru plaanitava sündmuse ideekavand, taotlusvoor avaneb jaanuaris 2022.

SA Tartu 2024 korraldas koos Lõuna-Eesti omavalitsustega maikuu lõpus ja juunikuu alguses Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 regionaalse projektitaotlusvooru infopäevad, kus osalejad said infot, millal ja mida tuleb teha, et oma ettepanek Euroopa kultuuripealinna programmi jaoks esitada.

Infopäevadel tutvustasid Tartu 2024 esindajad regionaalse projektitaotlusvooru kontseptsiooni ja tingimusi, samuti sai kultuuripealinna esindajatelt küsida küsimusi taotlusvooru kohta.

Täname kõiki infopäevadel osalenuid, juba infopäevadel tulid kõneks põnevad ideed sündmusteks. Kes infopäevadele tulla ei saanud, saab regionaalse projektitaotlusvooru tingimustega tutvuda Tartu 2024 ja omavalitsuste veebilehtedel.

Tartu 2024 regionaalse projektitaotlusvooru infopäev Vastseliina rahvamajas. Foto: Tartu 2024

 

Regionaalse projektitaotlusvooru eesmärk on leida Euroopa kultuuripealinna programmi silmapaistvaid sündmusi, mis toimuvad Lõuna-Eestis, kõigis Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 piirkonna omavalitsustes.

Me kõik tahame, et Euroopa kultuuripealinna aasta oleks Lõuna-Eestis meeldejääv ja kannaks auga Eesti 2024. aasta tippsündmuse tiitlit. Sestap innustame Lõuna-Eesti loojaid taotlusvooru jaoks genereerima unikaalseid publikule suunatud sündmusi, mis looksid uut väärtust Lõuna-Eestile, Tartule, Eestile ja Euroopale. Sündmusi, mis tekitaksid põnevust meie külastajates, ja samas kannaksid meie endi väärtusi. Selliseid üritusi, mida tahaksime ka me kõik ise külastada.

 

Millised sündmused on oodatud?

Kõik, kellel on Euroopa kultuuripealinna programmi sobiv idee sündmuseks ning kava selle läbiviimiseks, saavad esitleda taotluse regionaalsesse projektitaotlusvooru. Peale taotlusvooru edukat läbimist sõlmitakse korraldajatega produktsioonileping. Viimane etapp on kultuuripealinna elluviimine ehk enda ürituse ettevalmistamine ja elluviimine koostöös Tartu 2024 meeskonnaga.

Tartu 2024 programmi pürgivate sündmuste välja pakkujad  on oodatud avama oma projekti  Tartu 2024 kunstilise kontseptsiooni "Ellujäämise kunstid" väärtuste kaudu. Nendeks on on loodushoidlikum linna- ja maakultuur, haritus ja leidlikkus, liikumine ja vaimne tervis, põlvkondade koosloome, paikkondlike omapärade esiletoomine, kriitiline ärksameelsus ning valdkondadeülene regionaalne ja rahvusvaheline koostöö.

Oluline on sündmuste valdkondadeülesus. See tähendab, et  keskenduda võiks mitte ainult kaunitele kunstidele, vaid neid peaks siduma ka näiteks kehakultuuriga, toiduga või mõne muu esmapilgul ootamatu, kuid omase valdkonnaga, mis iseloomustab meie kohalikku elu.Peame tähtsaks seda, et sündmused sünniksid partnerite ühises  sisulises koostöös ja viidaks hiljem ellu erinevate kultuurivaldkondade partnerite nõul ja jõul. On need siis loovisikud, kodanikuühendused, asutused, ettevõtted või muud tegijad.

Euroopa kultuuripealinna näol on tegu Euroopa suurima kultuurisündmusega, mistõttu on loomulik, et sündmused eeldavad rahvusvahelist sisulist koostööd  idee väljatöötamisel ja ellu viimisel. Sealhulgas partneritega omavalitsuste sõpruslinnadest ning valdadest. Euroopa kultuuripealinnaks valmistumine on kahtlemata hea võimalus sisulise rahvusvahelise koostöö hoogustamiseks.

Soovime ka, et Euroopa kultuuripealinn tihendaks põlvkondade vahelist sidet, sestap on oodatud eri eagruppide koosloome. Niisamuti on sündmuste korraldamisel tähtis keskkonnateadlikkuse aspekt ehk järgitaks keskkonnahoidliku kultuurikorralduse juhiseid. 

Loodame ja eeldame, et õnnestunud ettevõtmised toovad kaasa positiivse pikaajalise mõju – piirkonna nähtavuse kasvu, suurenenud koostöö tegemise tahte ja võimekuse, hoogustub rahvusvaheline koostöö. Tahame ju kõik, et Lõuna-Eesti on väga hea paik elamiseks ja  kohalikud soovivad ja saavad külastada laial skaalal kultuurisündmusi.

Regionaalsesse projektitaotlusvooru oodatakse pigem suuremaid projekte kui palju väikeseid. Võru vallas läheb regionaalses projektitaotlusvoorus jagamisele 104 410 eurot.

Kui sündmus toimub ühe omavalitsuse territooriumil, on oodatav kaasfinantseeringu määr 30%, kui mitme omavalitsuse territooriumil, siis 10%.

Ideede kirjeldusi oodatakse 1. oktoobriks SPOKU keskkonda (vorm avaneb sügisel). Taotlusvoor avaneb SPOKU keskkonnas jaanuaris 2022. Tutvu täpsemalt Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 regionaalse projektitaotlusvooru tingimustega Tartu 2024 kodulehel www.tartu2024.ee või valla kodulehel.

 

Annela Laaneots,

SA Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator

Tartu 2024 live: Kas keskkonnasõbralik kultuurikorraldus on ikka võimalik?

2. juunil kell 14.00 arutlevad kultuurikorraldajad ja keskkonnaeksperdid keskkonnasõbraliku kultuurikorralduse võimalikkuse üle Eestis täna ja tulevikus. Lisaks esilinastub humoorikas õppevideo, kus tuntud Eesti näitlejad kehastuvad kultuurikorraldajateks ja proovivad omal käel kestlikku sündmust korraldada.

Otseülekanne on ühtlasi ka Tartu 2024 keskkonnategevuste strateegia ja keskkonnasõbralike sündmuste korraldamise juhendi laiemale avalikkusele tutvustamine. Viimase järgi tegutseb praktiseerib Tartu linn juba sellel suvel.

Euroopa kultuuripealinna keskkonnategevuste strateegia loodi koos sihtasutuse Tartu 2024, Tartu linna, kestlike sündmuste korraldamist nõustava ettevõtte Acento ja eri valdkondade kultuuriürituste korraldajate koostöös. Strateegia eesmärk on asetada kultuuripealinna keskkonnaalased tegevused maailma ja Euroopa konteksti ning välja selgitada olulisemad keskkonnaalased kultuurivaldkonna tegevussuunad Eestis, Lõuna-Eestis ja Tartus. Strateegiat toetab keskkonnasõbralike sündmuste korraldamise juhend, mida järgivad edaspidi kõik Tartu 2024 ametlikku programmi kuuluvad sündmused.

Sündmus kantakse üle Facebookis kui ka Tartu 2024 üldlehel. Lisaks on võimalik jälgida hoogsat arutelu GEENIUSE portaali kaudu.

 

Annela Laaneots

Lõuna-Eesti koordinaator/ Regional coordinator

SA Tartu 2024 / Tartu 2024 European Capital of Culture

+372 55 79 808 / skype: annelalaaneots

annela.laaneots@tartu2024.ee

www.tartu2024.ee www.facebook.com/tartu2024

www.instagram.com/tartu2024

11 infopäeva: Tartu 2024 kutsub lõunaeestlasi üles looma Euroopa kultuuripealinna programmi

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 ja Lõuna-Eesti omavalitsused kutsuvad kultuurikorraldajaid infopäevadele, kus huvilised saavad teada, kuidas osaleda kultuuripealinna ürituste korraldamises.  Kohtumiste käigus tutvustatakse kultuuripealinna lisaprogrammi regionaalse projekitaotlusvooru  tingimusi. 

Annela Laaneots, Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator, infopäevade eesmärgist: "Regionaalse projektitaotlusvooru eesmärk on leida Euroopa kultuuripealinna programmi silmapaistvaid sündmusi, mis toimuvad Lõuna-Eestis, kõigis Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 piirkonna omavalitsustes." 

Kultuuripealinna meeskond ootab koos Lõuna-Eesti omavalitsustega infopäevadele ärksaid kultuurisündmuste korraldamisest huvitatud inimesi, kultuurikorraldajaid, loomeinimesi, turismikorraldajaid, loomeettevõtjaid ja teisi tegijaid, kellel on huvi luua kultuuripealinna programmi. 

 

Regionaalse projektitaotlusvooru infopäevad toimuvad:

24.05 kell 17.00 – Peipsiääre vald, Tartu vald (Vara kogukonnakeskuses)

25.05 kell 14.00 - Kambja vald, Kastre vald, Luunja vald (Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskuses (sadama poolt sisenemisega))

26.05 kell 17:00 – Elva vald, Nõo vald (Elva Kultuurikeskuses)

28.05 kell 15.30 – Viljandi linn (Viljandi Linnagaleriis)

31.05 kell 15.00 – Räpina vald (Räpina kultuurikeskuse saalis)

02.06 kell 16:00 –  Antsla vald, Rõuge vald (Mõniste rahvamajas, Kuutsi külas)

03.06 kell 16:00 – Valga vald (Valga kultuuri- ja huvialakeskuses)

07.06 kell 15.00 – Võru vald, Setomaa vald, Võru linn (Vastseliina rahvamajas)

08.06 kell 14.00 – Põlva vald, Kanepi vald (Põlva Kultuurikeskuses)

09.06 kell 16.00 – Tõrva vald (Kultuurimaja saalis)

14.06 kell 15.00 – Otepää vald (Otepää Kultuurimajas)

 

Regionaalse projektitaotlusvooruga otsitakse Euroopa kultuuripealinna väärilisi sündmusi ¼ Eestile – Antsla valda, Elva valda, Kambja valda, Kanepi valda, Kastre valda, Luunja valda, Nõo valda ja Otepää valda. Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 viib ellu Tartu linn koos kõigi tiitlile kandideerinud 19 Lõuna-Eesti omavalitsusega.

Alates juulist toimuvad infopäevad ka Tartu linnas. Neil tutvustatakse, kuidas saab pakkuda täiendavaid üritusi ja tegevusi Tartus aset leidvasse Euroopa kultuuripealinna programmi.

Euroopa kultuuripealinna ettevalmistusi ja elluviimist koordineerib sihtasutus Tartu 2024. Sihtasutuse töö kultuuripealinna ametliku programmi, turunduse jm elluviimiseks lähtub Tartu 2024 kandidatuuriraamatust ja loovkontseptsioonist Ellujäämise Kunstid.

 

Lisainfo:

Annela Laaneots, Tartu 2024 regionaalne koordinaator, annela.laaneots@tartu2024.ee, +372 55 798 08

Krõõt Filippov, Tartu 2024 kommunikatsioonijuht, kroot.filippov@tartu2024.ee, +372 58 174 399

Kümnenda Kultuurikompassi “Kuidas rääkida oma lugu” otseülekanne läheb eetrisse Võru maakonnast



27. mail kella 14.00–17.00 toimub Kultuurikompassi foorum "Kuidas rääkida oma lugu?", kus lugude rääkimise tippekspertid jagavad teadmisi ja kogemusi, kuidas luua lummav, eristuv narratiiv ning elamuste kaudu enda lugu rääkida. Fookuses on Lõuna-Eesti elamused ja lood, mis asetatakse nii Eesti kui rahvusvahelisse konteksti.

Kultuurikompassi peakorraldaja Heigo Teder kommenteerib: "Eduka sündmuse loomisel ja elluviimisel on selge sõnumi ja publikut köitva info jagamine vajalik oskus. See, et me ise teame, kuivõrd head sündmust me parasjagu loome, on väga hea. Kuid sellest veelgi parem on, et seda teaksid ka kõik teised!" Teder lisab: "Meil on väga hea meel, et lugude jutustamise tõelised meistrid avavad oma teadmiste laekad hiliskevadisel Kultuurikompassil ning jagavad oma kogemusi veebi vahendusel huvilistega. Vaid üheskoos oma lugusid jagades saame ennast, oma korraldatavaid sündmusi ja Lõuna-Eesti kogukonda Euroopa kultuurikaardil veelgi nähtavamaks muuta."

 

Lugude jutustamine (storytelling) on üks mõjusamaid viise, mille abil kütkestavaid emotsioone luues külalisi ja publikut ennast kuulama panna. Lood tekitavad emotsioone ja viimased mõjutavad inimesi, kes mõistavad tänu intrigeerivatele lugudele paremini sündmust, programmi või organisatsiooni olemust.

 

Haaratud kuulajad mõistavad tänu lugudele olulisi väärtushinnanguid ja lasevad end sündmusel, teenusel ja mõtteviisil kaasa haarata. Kultuurikompassi programm võtab arvesse ka laiema tasandi, millest lähtuvalt "räägivad lugusid" inimeste suhtumine, väärtushinnangud ja argipraktikad.

 

Foorum läheb eetrisse Võru maakonnast, Suure Munamäe jalamil asuvast Suure Muna kohvikust. Arutelu juhid on Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator Annela Laaneots ja SA Võrumaa Arenduskeskuse kultuurispetsialist Kristi Vals. Kogemusi jagavad kultuuriminister Anneli Ott, Heili Klandorf-Järvsoo (EAS), Eda Veeroja (Mooska suitsusaunatalu), Siret Campbell (Drakadeemia), Margus Timmo (Setomaa Liit), Edina Csüllög (FUFF), Aigi Young ja Kadri Moppel (KYLAS).

 

Sündmus kantakse üle Võru maakonnast aadressil www.tartu2024.ee ja toimub eesti keeles.

 

Palume registreeruda SIIN 

 

Veerand Eestit allkirjastas Tartu 2024 koostöölepingu

19 Lõuna-Eesti omavalitsust allkirjastasid jaanuarikuu viimasel nädalal koostöölepingu Euroopa kultuuripealinna ettevalmistamiseks ja elluviimiseks. 28. jaanuaril 2021 allkirjastas Võru valla vallavanem Kalmer Puusepp Vastseliina piiskopilinnuses selle koostöölepingu koos Tartu 2024 juhi Priit Miku ning sihtasutuse Tartu 2024 nõukogu esimehe ja Tartu linnapea Urmas Klaasiga.

Koostöölepingu alusel valmistatakse ette ja viiakse ellu Euroopa suursündmus – leping sõnastab kultuuripealinna regionaalse programmi loomise, turundamise ja rahastamise põhimõtted. Lisaks suursündmuse õnnestumisele toetab koostööleping pikaajaliste positiivsete mõjude saavutamist Lõuna-Eesti kultuuris ja majanduselus.

Tartu 2024 regionaalne koordinaator ja ringreisi korraldaja Annela Laaneots toonitas: "Meie omavalitsuste suur teotahe võimaldab luua silmapaistvat Euroopa kultuuripealinna, mis tõstab aukohale Lõuna-Eesti eripära. See tähendab programmi, mis on atraktiivne publikule, kannab meie väärtusi ja mida luues teeme kogu regiooniga kultuurist kantud võimsa edusammu."

"Meie jaoks on väga oluline, et Tartu linnaga koos kandideerisid Euroopa kultuuripealinna tiitlile ja võitsid tiitli ka Lõuna-Eesti omavalitsused, sest niiviisi loob meeldejääva Euroopa kultuuripealinna programmi üheskoos lausa veerand Eestit," rõhutas regionaalset koostööd sihtasutuse Tartu 2024 juht Priit Mikk. Ta lisab: "Tunnustan iga koostööpartnerit eraldi ja kõiki ühiselt koos, kes on panustanud koostöölepingu ettevalmistamisse."

"Euroopa kultuuripealinn on Tartu ja Lõuna-Eesti suurim valdkondadeülene koostöö. Olen uhke, et oleme kokku leppinud tees, mis meid rahvusvahelise suursündmuseni viib," kommenteeris Tartu linnapea ja SA Tartu 2024 nõukogu esimees Urmas Klaas. Ta lisas: "Koostööleping annab meile tugeva aluse, et korraldada ühiselt Eesti 2024. aasta tippsündmus, mille edukast ja silmapaistvast teostumisest võidab nii meie regioon kui terve riik."

"Vastseliina linnus on valla jaoks väga oluline maamärk. Ma usun, et see, mida me täna siin allkirjastame, annab palju võimalusi näidata maailmas, et ka Võru vallas on objekte, mida peaks nägema. See elavdaks meie turismi. Kindlasti on meie jaoks oluline koostöö, mida me tegema hakkame. Ma usun, et see kannab vilja ja kõik läheb hästi," ütles Võru vallavanem Kalmer Puusepp koostöölepingu allkirjastamise eel.

"On väga tore, et me Võru valla ja Tartu 2024 lepingu kirjutame alla siin Vastseliina piiskopilinnuse jalamil selles ajaloolises kõrtsihoones, mis on olnud erinevate maailmade kokku puutumiste koht, mis on olnud Euroopa tugipunkt selle Euroopa kultuuri veere pääl. See on meile väga tähtis päev. Me soovime tänada Võru valda ja kogu teie rahvast selle eest, et te olete usaldanud meid seda koostööd eest vedama ja me oleme seda koostööd väga hästi teinud. Võru vallal on oma väga suur roll selles täita, ma usun, et me teeme jätkuvalt väga head koostööd ja need mõjud, mida kultuuripealinnaks olemine meile võimaldab, et me neid kasutame ja tõesti kõiki elu valdkondi arendame, anname hoogu juurde selleks, et siin elu ikka võimsalt edasi läheks," sõnas Urmas Klaas koostöölepingu allkirjastamisel Vastseliina piiskopilinnuses.

2021. aasta suurim eesmärk on ette valmistada 2022. aasta alul toimuv regionaalne projektitaotlusvoor kultuuripealinna programmi väärt sündmuste leidmiseks – selleks toimuvad sel aastal omavalitsustes infopäevad ja koolitused. Samuti mestivad omavalitsused juba kultuuripealinna programmi arendusprotsessi kuuluvate projektidega, et leida ja kokku leppida ka nende raames ühiseid tegevusi. Jätkub kultuurikorraldajate võimestusprogramm Kultuurikompass, mis võimaldab kohalikel kultuurikorraldajatel end kultuuripealinna aastaks olulistel teemadel ette valmistada ja täiendada. Sihtasutuse Tartu 2024 töö kultuuripealinna ametliku programmi, turunduse jm elluviimiseks lähtub Tartu 2024 kandidatuuriraamatust ja loovkontseptsioonist Ellujäämise Kunstid.

Võru valla vallavanem Kalmer Puusepp tänab Tartu 2024 meeskonda kaasamise ja hea koostöö eest ning Võru vallavolikogu, et nad on mõistnud selle lepingu ja sündmuse vajadust ja andnud nõusoleku koostöölepingu allkirjastamiseks.

Tartu 2024 koostöölepingu allkirjastamine Vastseliina piiskopilinnuses. Foto autor: Rain Traagel


 


Annela Laaneots

Tartu 2024 regionaalne Koordinaator

 

Birgit Pettai

avalike suhete spetsialist

Võru vallavalikogu sõlmis koostöölepingu sihtasutusega Tartu 2024

9. septembril toimunud Võru vallavolikogu istungil sõlmis Võru vallavolikogu koostöölepingu Sihtasutusega Tartu 2024.
 
Võru vallavolikogu liikmed. Foto autor: Birgit Pettai

 

Birgit Pettai

avalike suhete spetsialist

Ühiselt Euroopa kultuuripealinnaks pürgivad Lõuna-Eesti omavalitsused allkirjastasid Suurel Munamäel hea tahte lepingu

Põlva maakonna, Võru maakonna, Valga maakonna, Tartu maakonna, Viljandi ja Tartu linna omavalitsusjuhid allkirjastasid 29. aprillil 2019. aastal Suurel Munamäel koostöölepingu, mis toetab Tartu kandidatuuri 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks.

Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul on kandideerimine Euroopa kultuuripealinnaks Tartu linna ja Lõuna-Eesti omavalitsuste ühine ettevõtmine: "Euroopa kultuuripealinna tiitel toetaks meie regiooni omavalitsuste arengut mitmeti, lisaks kultuurielu edendamisele pakub ühine ettevõtmine Lõuna-Eestile nii majanduslikku kui mainekasu."

Lõuna-Eesti omavalitsused allkirjastasid Suurel Munamäel hea tahte lepingu, millega kinnitasid oma huvi ja koostöösoovi pürgida ühiselt Euroopa kultuuripealinnaks. "Kui ühendada Tartu linna ja Lõuna-Eesti tugevused, looduslik ja kultuurilooline mitmekesisus, on tulemuseks ka tugevam taotlus," rõhutas linnapea Urmas Klaas.

Milline Eesti linn võidab 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna tiitli, selgub juba augustis. Konkursi lõppvooru jõudnud Eesti linnadelt Narvalt ja Tartult oodatakse lõplikku taotlust ehk kandidatuuriraamatut 1. augustiks. 26.-27. augustini külastab lõppvooru jõudnud linnasid Euroopa kultuuripealinnade žürii. 28. augustil kaitsevad linnade esitlusmeeskonnad rahvusvahelise žürii ees oma lõppvooru taotlusi, misjärel žürii kuulutab välja 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna tiitli võitja.

Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna kandidatuuri kohta saab rohkem lugeda koduleheküljelt www.tartu2024.ee ja sotsiaalmeediakanalitest www.facebook.com/Tartu2024 ning www.instagram.com/Tartu2024.

Võru vallavanem Kalmer Puusepp lepingule alla kirjutamas. Foto autor: Mikko Leo Selg
 

Annela Laaneots

Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator

557 9808