Kultuurikompass “Kuidas kultuuriline koostöö toetab piirkonna arengut”

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 ja Tampere26 pärandprojekt Operation Pirkanmaa kutsuvad Kultuurikompassi foorumile. Kohtume 7. septembril Valgas ja 8. septembril 2023 Tartus, et arutada, kuidas kultuuriline koostöö toetab piirkonna arengut.
 

7. september

Foorumi esimene päev koosneb kolmest osast.

Ettekanded: Kuidas luua ühiskonda edasiviivaid kultuurisündmusi?

  • Stefan Heinisch, Bad Ischl-Salzkammergut 2024 (AU) - "Kuidas kultuurialane koostöö toetab piirkonna arengut"
  • Lene Øster, Aarhus 2017 (DK) - "Euroopa kultuuripealinn Aarhus 2017 pikaajaline mõju regionaalsele koostööle"
 
Lene Øster räägib Euroopa kultuuripealinna regionaalse koostöö pikaajalisest mõjust. Aarhus 2017 peetakse edulooks nii kultuurilises kui majanduslikus võtmes. Seda nähti millegi suure algusena, märkimisväärse arengutõukena kogu Kesk-Taani piirkonnale. Vaadates tagasi aastale 2017 – milline on olukord praegu ja millised on väljavaated kultuuri valdkonnas tulevikuks?
 
 

Kultuurikompassi vestlused: Kuidas võimestada väikeasulaid?

Paralleelset toimub viis vestlust, igaühes kahe kogemuse jagamine.
 
Vestlus 1: Village Hopping Tampere piirkonnas (FIN)
Tampere26 kandidatuurist sündinud Village Hopping on kümnete väikeprojektide ühine katussündmus, mis avab kultuuriprogrammi regiooni vaate kaudu. Village Hoppingu idee on saata artistid ja nende kuulajad-vaatajad ühest külast teise, et seeläbi muuta piirkond juurdepääsetavamaks. Projekti viib ellu Tampere kandidatuuri pärandorganisatsioon Operation Pirkanmaa. Lahti räägitakse piirkonna kultuuripanga kogemus (veebiplatvorm piirkonna kultuurikorraldajatele) ja pargifilosoofia festival (nädalane arvamusfestival).
 
Vestlus 2: Koos kõlavad meie hääled tugevamalt! (FIN)
Kultuurialased võrgustikud loovad lahendusi tänapäeva väljakutsetele. Kultuurivaldkonna võrgustike looja Minnakaisa Kuivalainen tutvustab Culture Up võrgustikku, mis on Taani, Serbia, Soome, Hollandi ja Iirimaa ühine võrgustumisprojekt. Culture Up keskendub maapiirkonnas asuvate kultuuriorganisatsioonide ja kohalike eestvedajate võimestamisele.
 
Vestlus 3: Keskel ei midagit (In the Middle of Nowhere) (EST)
Toome päevavalgele aktiivsed inimesed ja organisatsioonid, kes korraldavad sündmusi kaugel perifeerias. Need kultuurikeskused toovad rahvusvahelise kultuurielu kohapeale. Usume, et need sädeinimesed, suurepärased ideedegeneraatorid on väärt esile tõstmist, kuna nad toovad hüljatud paigad valgusvihku ja muudavad need populaarseks. Kergitame saladuseloori Tartu 2024 programmi seni varjul olnud säravatelt pärlitelt, korraldajatelt, toimumiskohtadelt.
 
Vestlus 4: Ühendatud piirkond! (EST)
2023. aasta on Eestis sauna-aasta. Sauna-aasta ühendab saunatraditsioonid, kultuuri, kombed, ettevõtjad, saunatoooted, kogukonnad ja eestvedajad. Aasta on kõigile, kel on saun hinges. Kuidas sauna-traditsioon ja sauna-aasta tegevused piirkonda ühendavad?
 
Vestlus 5: Kogukonnadialoog!
Tartu 2024 Tartu Maailmaülikool (EST) loob kogukonnaakadeemiad, kus aktiivsed Lõuna-Eesti kogukonnad ja tuntud teadlased ning kultuuritegijad inspireerivad üksteist ja parandavad maailma. Otsime lahendusi globaalsetele probleemidele lokaalselt, ja vastupidi, koos kõigi tulevikku vaatavate inimestega.
 
Timeout Dialogue (FIN) loodi murest, mis tekkis polariseerumise ja suurenevate pingete tõttu ühiskonnas. Timeout Dialogue juht Laura Arnikka avab osapooli kaasavad dialoogimeetodi võimalusi, mis loob sügavama arusaama ühe teema erinevatest vaatenurkadest.
 
 

Võrgustumine: Euroopa kultuuripealinna kohalik mõju.

Lukas Alsys, endine Kaunas 2022 regionaalne koordinaator ja praegune Kaunase rajooni kultuuriosakonna juht jagab Kaunas 2022 kogemusi piirkondlikust koostööst ning kultuuripealinna programmi loomisest.
 
Järgneb ümarlaudade session Euroopa kultuuripealinnade piirkondliku koostöö teemade mõtestamiseks.
 
 
Kultuurikompassi töökeel on inglise keel.

8. september

Korraldame 8. septembril ka seminari Euroopa kultuuripealinnade regionaalse koostöö kogemuste vahetamiseks. Kohtumise eesmärk on jagada erinevate Euroopa kultuuripealinnade piirkondliku koostöö meetodeid, õppetunde ja tulemusi. Ühises arutelus osalevad Euroopa kultuuripealinnade Kaunas 2022, Tartu 2024, Operation Pirkanmaa, Bad-Ischl 2024 ja Århus 2017 regionaalse koostöö eestvedajad.
 
 
 
 
Kultuurikompassi programmi koostas Tartu 2024. Kultuurikompassi foorum on korraldatud Tartu 2024, OÜ Acento ja Tartu linnavalitsuse koostatud keskkonnasõbralike ürituste korraldamise juhendi järgi.