Vabariigi aastapäeva tunnustamine 2022

21. veebruaril 2022 tunnustasid Võru vallavanem Kalmer Puusepp ja Võru volikogu esimees Georg Ruuda Võru valla vabariigi aastapäeva vastuvõtul Võru Kandles üksikisikuid ja organisatsioone, kes oma tegevusega on oluliselt aidanud kaasa Võru valla arengule.

 

Võru valla Vabariigi aastapäeval tunnustuse saajad, Võru vallavolikogu esimees Georg Ruuda ja Võru vallavanem Kalmer Puusepp. Foto: Mariliis Kivimäe

 

Kokku jagati au- ja tänukirju 11 erinevas kategoorias:

 • Võru valla aukodaniku laureaat on Väino Repp

Väino Repp on terve oma elu pühendanud puhkpillimuusika populariseerimisele, arendamisele ja õpetamisele. Puhkpilliorkestri Kungla dirigent on ta alates 1969. aastast kuni siiamaani ja kogu aja on ta õpetanud ka noori puhkpillimängijaid. Väino on inimesena väga soe, rahulik ja alati abivalmis. Kõige parem kandidaat valla aukodanikuks!

 

Võru valla aukodaniku nominentideks olid pillimängumeister Harri Lindmets ja Loosi külaelu edendaja Viive Tomson.

 

 • Võru valla aasta tegu on Sulbi vokaalansambli Helin kontserttuur

Sulbi vokaalansambel Helin tähistas 2021. aastal 9.–13. augustini Eesti Vabariigi taasiseseisvumise 30. aastapäeva kontserttuuriga. Esineti Võru valla Pühajõe piirkonna viies suuremas külas: Järveres, Sõmerpalus, Sulbis, Osulas ja Kurenurmes. Kaasatud olid kohalikud seltsid, pillimehed ja muusikaarmastajad. Lisaks olid kaasatud ka Sõmerpalu hooldekodu, Järvere külaselts, Sõmerpalu külaselts, Sõmerpalu teenusekeskus, Osula külaselts, Osula põhikool, Sulbi maarahvaselts, Sulbi kohvik, Kurenurme külaselts ja Kuremäe talu. Muusikutena lõid kaasa Katrin Soon, Jan Rahman ja Rain Epler Kärgula külast, Harri Lindmets ja Osula kapell, Tõnu Vaask ning Viido Polikarpus. Kontserttuuri eesmärgiks oli peale pikki viirusepiiranguid oma kandi  kultuurirahvaga kokku saada, murede üle arutleda, koos laulda ja rõõmustada elu üle vabas riigis.

 

 • Võru valla aasta kultuurielu edendaja laureaat on Tiit Lõhmus

Tiit Lõhmus on aktiivne külaelu edendaja, kelle südameasjaks on kultuuri hoidmine ja edasikandmine. Ta osaleb erinevates muusikakollektiivides, olles ise nii pillimees kui ka sündmusekorraldaja. Ta rikastab oma tegevusega kultuurielu nii Võru, Rõuge ja Setomaa vallas kui ka kaugemalgi Eestimaal ja piiri taga.

Tiit Lõhmus on mittetulundusühingu Viitka juhatuse liige, mille kaudu on tema eestvedamisel teoks saanud mitmed kultuuriprojektid Viitka piirkonnas. Need on külastajaid piirkonda toonud üle Eesti. Näiteks suvekontserdid, kodukandipäev, püsinäitus Viitka ja Tsäpsi kooli hariduselust ning endistele kooli õpetajatele mälestuspingi avamine.

Tänu Tiit Lõhmuse sihikindlusele jätkuvad piirkonnas rahvakalendri tähtpäevade tähistamised, tantsuõhtud, „Teeme ära!" koristustalgud, külareisid, üle-eestiline öölaulupidu „Vaba Eesti" ja teised kultuurisündmused. Tema eesmärgiks on säilitada vanu traditsioone, milleks on ka jõulukuuse toomine ja istutamine Veltamäele ning aastavahetusel külarahva kokkusaamine kuuse juures. Tiit Lõhmus haarab kinni uutest võimalustest, millest tulenevalt on Viitka külla rajatud ka laste mänguväljak.

 

Võru valla aasta kultuurielu edendaja nominent oli ka Ene Säinast, kes on oma tegevusega nii Orava piirkonna kui ka Võru valla kultuuriellu aktiivselt panustanud.

 

 • Võru valla aasta hariduselu edendaja laureaat on Ene Veberson

Ene Veberson on Parksepa keskkooli haridustehnoloog. Napi kahe aastaga, mil ta Parksepa keskkoolis on töötanud, on ta käivitanud hulgaliselt projekte, koolitanud õpetajaid ja õpilasi, hankinud seadmeid ning löönud kaasa pea igas tegevuses, mis koolielus ette tulnud. Näiteks juhib Ene Veberson Parksepa keskkooli „Erasmus+" projekti, mis on andnud võimaluse luua sõprussuhteid, tutvuda Hispaania ja Baskimaaga ning nende koolisüsteemiga. Tema koostatud projekti raames jõudis Parksepa keskkooli 15 paari VR-prille, mille kasutamisel ta ka ise abiks on. Ene Veberson on Parksepa keskkooli aastaraamatute ja õpilasalmanahhi „Lapsemaa" toimetaja ning kujundaja. Tema toel saavad õigesse vormi ja juhitud ka teised projektid. Näiteks sai eelmisel aastal rahastuse KIKi rohetehnoloogia projekt. Haridustehnoloogina pakub Ene Veberson õpetajatele toetust igapäevaselt, kuid eriti oluline oli see distantsõppe tingimustes, kus kiiret nõu ja abi sai temalt veebiõppe läbiviimisel, aga ka sobivate keskkondade leidmisel ja ka rakendamisel. Lisaks tehnilisele poolele aitas ta õpetajate töörõõmu ja kontakte säilitada, kutsudes ellu nii virtuaalsed digiminutid, aga ka õpetajate „klassiõhtu". Tema algatusel toimuvad nüüd juba regulaarselt ka töötajate virtuaalsed infominutid. Ta on innustav ja särasilmne kolleeg, kes toimetab kooli arengu ja kaasajastamise heaks ning teeb seda rõõmu ning pühendumusega.

 

Võru valla aasta hariduselu edendaja nomintide seas olid ka Osula põhikooli pikaaegne direktor Anti Ossis, Parksepa keskkooli IT-juht Antti Leppik ning pikaaegne Kääpa põhikooli kehalise kasvatuse õpetaja ja klassijuhataja Ülle Viitkin.

 

 • Võru valla aasta sportlane laureaat on Kristin Saua

Kristin Saua on Võru vallast pärit 23-aastane kergejõustiklane, kes on spetsialiseerunud kiirjooksule. Kahe viimase aasta jooksul on ta saavutanud mitmeid häid kohti Eesti meistrivõistlustelt ning valitud Eesti koondisesse. Tema eelmise hooaja tulemused on järgmised: Eesti meistrivõistlustel 60 meetri jooksus teine koht, Eesti meistrivõistlustel 200 meetri jooksus esimene koht – Eesti meister, Eesti meistrivõistlustel 200 meetri jooksus teine koht, Balti meistrivõistlustel 100 meetri jooksus kolmas koht, Balti meistrivõistlustel 200 meetri jooksus teine koht, Eesti meistrivõistlusetel 100 meetri jooksus teine koht, Eesti meistrivõistlustel 200 meetri jooksus teine koht ning Euroopa võistkondlikel meistrivõistlustel esimese liiga 200 meetri jooksus 11. koht.

 

 • Võru valla aasta noorsportlane laureaat on Lars Piirmann

Lars Piirmann on Võru Kreutzwaldi kooli üheksanda klassi õpilane. Lars on rõõmsameelne, abivalmis, kohusetundlik ja positiivse ellusuhtumisega spordipoiss. Hooaeg 2020–2021 oli Larsile väga edukas. Ta on kahekordne Eesti meister murdmaasuusatamises M16 vanuseklassis – kümne kilomeetri eraldistardi vabatehnikasõidus ja kümne kilomeetri erealdistardi klassikalises tehnikas. Eesti meistrivõistlusel sprinditeates saavutas ta koos Toni Andree Saarepuuga M18 vanuseklassis kolmanda koha – poisid võistlesid endast kolm aastat vanematega. Alexela noorte suusasarjas võitis ta üldkokkuvõttes esikoha. Talle kuulub kaVõru maakonna koolinoorte meistrivõistlustel murdmaajooksus PA vanuseklassis esikoht ja Võru maakonna koolinoorte murdmaasuusatamise meistrivõistlusel PB vanuseklassis esikoht. Eelmise aasta lõpus toimunud Eesti meistrivõistlustel meeste kümnekilomeetri eraldistardis vabatehnikasõidus saavutas 16-aastane Lars Piirmann seitsmenda koha. Lars Piirmann soovib peale põhikooli lõpetamist jätkata õpinguid Audentese spordigümnaasiumi Otepää filiaalis.

 

 • Võru valla kogukonna veduri laureaat on Arne Leelanss

Arne Leelanss andis oma esimese panuse Viitka külaelu arengusse juba siis, kui oli alles 10-aastane koolilaps, olles õpipoisiks ehitustöödel. Seda püüab ta sisendada nüüd ka oma sirguvale pojale. Tol ajal ei sidunud teda Viitka külaga miski. Kui temalt küsida: „Kas saaksid appi tulla?" peab olema äraütlemiseks väga mõjuv põhjus. Ikka leiab ta oma tegemiste kõrvalt hetke, et külaelu arengusse panustada. Ei ole harvad juhud, kui ta teeb ettepanekuid selleks, mida ja kuidas oleks vaja teha. Nii on valminud Viitka kõlakoda, laste mänguväljak ja paljud teised ettevõtmised. Kui külarahvas laupäeva õhtul juba sauna läheb, teeb tema veel viimase ringi varem sisse tallatud suusarajal, et pühapäeval saaks külarahvas koos perega suusamõnusid nautida. Muusikapala „Pillimehe leib" on justkui temast loodud. Kui toimub külapidu või külareis, ei pea ta paljuks pill kaasa haarata. Sel ajal kui teised söövad ja puhkust naudivad, pakub ta oma pillimänguga head meeleolumuusikat. Ka musitseerib ta külapidudel koos teiste külameestega, et külarahvas saaks tantsuplatsil jalga keerutada. Lisaks põhitööle Vastseliina gümnaasiumis, on tal tahtmist ja jõudu tegeleda vabatahtlikuna Viitka külakogu tegevuses, olla Vastseliina Teisipäevaklubi liige, osaleda Vastseliina ja Lindora laatade toimkondades, kuuluda Vastseliina Piiskopilinnuse Sihtasutuse juhatusse ning tegeleda ehitusettevõttega osaühingus ASMRI.

 

Võru valla kogukonna veduri nominendiks oli esitatud ka Helgi Kuusik, kes on külavanemaks Kõol, Luhtel ja Paril.

 

 • Võru valla aasta tulevikulootuse laureaat on Koit Piirisild

Koit Piirisild on Puiga rahvamaja kultuuri- ja noorsootöö juht ning teda teatakse juba maast madalast kui aktiivset noort, kes on osalenud Kääpa noortekeskuse ja Kose noortetoa arendamisel. Temast on palju abi olnud erinevate Võru valla ja Võrumaa noorteürituste korraldamisel ning teist aastat õpib ta Viljandis kogukonnaharidust ning kultuuritööd.

Koit Piirisild on super toetav vend oma vennale. Ta ei löö risti ette, kui tuleb tõmmata selga kleit ja pähe valge parukas ning tantsida koos üheksanda klassi noortega võimlemise kavade võistlusel. Tema energia ja hea süda on motiveeriv ning eeskujuks paljudele noortele, kellega ta koos on toimetanud.

 

 • Võru valla aasta noorsootöötaja laureaat on Mari Mandel

Mari Mandel on töötanud Vastseliina noortekeskuses juba seitse aastat. Selle ajaga on ta kasvanud professionaalseks noorsootöötajaks, kellel on noortega hea kontakt ning kelle poole noored pöörduvad nii oma murede kui ka mõtete, ideede ja küsimustega. Oma professionaalsuse kinnituseks omandas ta 2020. aasta juunikuus noorsootöötaja kutse. Mari Mandel on aidanud korraldada ja läbi viia väga paljusid kohalikke ja maakondlikke üritusi. Ta otsib pidevalt võimalusi, kuidas noorsootöövaldkonda panustada. Sel aastal algatati noorsootöötajate ja kultuuritöötajate koostöös noortefestival „Võro-Seto noortefest", kus ta oli koos noortega korraldusmeeskonnas. Tema toe ja abiga on noored kirjutanud ja ellu viinud mitmeid projekte. Nendeks on näiteks playback show, spordikonverents, otseülekannetega jõulupeod, tüdrukuteõhtud jne. Samuti on Mari Mandel osalenud Võru valla õpilasmaleva ja Võrumaa noorte suvepäevade korraldamisel. Ta on käinud noorsootööga tutvumas nii Inglismaal, Maltal kui ka Kreekas ning olnud mentoriks kolmele Vastseliina noortekeskuse rahvusvahelisele vabatahtlikule. Tema üks suurimaid väärtusi on see, et ta on aktiivne suhtleja. Ta märkab probleeme ning teavitab sellest vajalikke inimesi või asutusi. Tänu sellele on ta toetanud noori, kes on Vastseliina gümnaasiumi pooleli jätnud ja läinud edasi õppima Võru täiskasvanute gümnaasiumisse. Ta on suhelnud noortega eriolukorra ajal ning anonüümselt noorte vajadustest teavitanud ka kooli. Ta on avastanud küberkiusamise ohvri ning astunud reaalseid samme, et kiusamine läbi sotsiaalmeedia lõppeks.

Mari Mandel ei ole rööprähkleja, vaid mõtleb teadlikult läbi, mis on oluline ning tegutseb suure motivatsiooniga, pannes kõige keskmesse noorte vajadused. Ta aitab väga palju panustada Vastseliina noortekeskuse motosse „Unistuste täitumise koht", aidates noortel nende unistusi ellu viia. Ta teeb tihedat koostööd nii lapsevanemate, kooli kui ka kogukonnaga. Lisaks on Mari Mandel hea meeskonnakaaslane Võru valla noorsootöötajatele ning panustab nii valla kui ka Võru maakonna noorsootöö arendamisse. Ta on noorte eestvedaja ning motiveerija. Mari Mandel oma huvitavate ideede ja positiivse meelega on kindlasti eeskujuks kõikidele noortega töötavatele inimestele.

 

 • Võru valla aasta ettevõtluse edendaja on Ivar Traagel

Ivar Traagel on Vastseliina piiskopilinnuse hing. Kui tema midagi ette võtab, siis teeb ta seda suure südame ja kindla käega. Ta on avatud uutele ideedele ning viib need ka ellu, olles eelnevalt läbi mõelnud kõikvõimalikud riskid. Tema tugevuseks on hea meeskonna loomise oskus.

Ivar Traagel on hea huumorimeelega, hooliv, julge ja otsekohene oma arvamuste väljaütlemises. Selline on ka Vastseliina piiskopilinnus, mis on oma peremehe nägu – uuendusmeelne, külastajasõbralik ja täis üllatusi. Seda näitavad sissekanded külalisteraamatus ja tänusõnad sotsiaalmeediakanalites. Suviti annab Vastseliina piiskopilinnus läbi eelneva koolituse võimaluse ajaloohuvilistele  noortele kogeda külastusjuhi või  teenindaja ametit ja kaasa lüüa suurürituste korraldamisel.

Vastseliina rahvamajas 15 aastat kultuurielu juhtinud  ning  aastatepikkune töö Vastseliina ja Võru valla volikogudes on olnud teguderohke rännak vedurijuhina, teades täpselt, millal vedurivilet tõmmata või lasta vaikselt oma teed kulgeda. Ivar Traagel ütleb ikka, et kui oled midagi alustanud, siis ole valmis ka ise see lõpuni viima!

Vastseliina piirkonna kaardil püsimine on ka suuresti tema teene, olgu see siis Vastseliina maarahva laada korraldamine või ajaloolise Lindora laada läbiviimine, rõhutades ikka, et kõigil oleks seal hea, mugav ja turvaline. Ivar Traagel on aktiivne tugisammas Vastseliina Teisipäevaklubis, mille tegevus on rõõmu ja kasu toonud nii suurtele kui väikestele Võru valla inimestele.

 

Võru valla aasta abistaja laureaate anti välja kaks:

 • Võru valla aasta abistaja laureaat on Üllar Ojaveer

Üllar Ojaveer on alati abivalmis ja kuldsete kätega mees. Lisaks oma põhitööle jõuab ta teha ka sporti. Üllar pälvis tänavu Võru maakonna aktiivse liikumisharrastaja preemia. Ta aitab kolida, riputada lakke lampe, parandab autosid ja mida kõike veel – seda kõike oma vabast ajast ning tahtmata kelleltki sentigi vastu. Üllar Ojaveer on abielus  ning tal on neli väga tubli last.

 

 • Võru valla aasta abistaja laureaat on Triin Karolin

Triin Karolin on juba aastaid Vähiravifondi „Kingitud Elu" jaoks kogunud annetusi nii üritustel kui ka kaubanduspindadel, et toetada vähihaigete ravivõimalusi. Ta on alati särasilmne, motiveeriv, positiivne ja sõbralik.

 

Võru valla Eesti Vabariigi 104. aastapäeva pidulikul vastuvõtul astusid üles Vastseliina segarahvantsurühm Kullerid, Sulbi vokaalansambli Helin, Hipp Saar ja Eliisabet Raju. Viimased kaks olid ühtlasi ka piduliku kontsert-aktuse õhtujuhtideks.

 

Pidulik kontsert-aktus on järelevaadatav siit>>

 

Lisainfo:
Birgit Pettai
avalike suhete spetsialist
Võru Vallavalitsus
5309 9116
birgit.pettai@voruvald.ee