Ettevõtete tutvustused:

Valla ettevõte projekteerib Eesti suurimaid päikeseparke

Google ja Soojuspump vaidlesid omavahel, kumb neist on tähtsam. Google ütles, et tema on kõige tähtsam maailmas, sest tema käest saab küsida kõike ja ta annab vastuse kõigele. Selle peale arvas soojuspump, et tema on tähtsam, sest tema annab sooja, kui inimestel on külm. Selle peale ütles vanake, kelle nimi on Elekter: „No-noh." Sellise anekdoodiga alustas Robert Mägi (foto: Jake Farra) enda ettevõtte Solarflow OÜ tutvustamist.

Ettevõtte nimi: Solarflow OÜ
Asukoht: Andsujärve põik 7, Meegomäe küla
Asutatud: 26.07.2018
Omanik: Robert Mägi
Põhitegevusala: elektri- ja sidevõrkude ehitus
 

2018. aastal otsustas ta loobuda end suurettevõtetesse palgatöötajana sobitamast ning alustas tööd enda ettevõttes. Energeetika valdkond on teda paelunud juba ülikooliajast, mistõttu oli see ainuõige valik.

Solarflow OÜ fookuses on kõik päikeseenergeetika valdkonnaga seotud tegevused. Samas on ta palju tegelenud ka erinevate ettevõtete tarbimise juhtimisega, et tootmisprotsessid sujuksid paremini ja oleksid vähem sõltuvad ettearvamatutest elektrihindadest. Ta külastab ka ettevõtteid üle Eesti, et hinnata elektritarbimist ning modelleerida päikeseelektrijaamasid vastavalt iga ettevõtte vajadustele. Lisaks toob ta välja, et tihti hinnatakse soove päikeseelektrijaamade rajamiseks suuremaks, kui on reaalne vajadus. Tegelikult tuleks enne päikeseelektrijaama rajamist kõik tehniliselt ja finantsiliselt läbi kalkuleerida.

Robert Mägi on omajagu tegelenud ka päikesepaneelide paigaldamisega, kuid praegu on põhirõhk projekteerimisel, arendamisel ja tehnilistel mõõtmistel päikeseparkides. Enamasti jaguneb tema tööaeg nii – pool ajast läheb ringi liikumisele üle Eesti, et konsulteerida tulevasi päikeseparkide omanikke ja tutvuda piirkonnaga, kuhu tuleb projekteerida. Lisaks peab Mägi oluliseks päikesejaamade hooldamist. Teine pool tööajast kulub projekteerimisele ja erilahenduste väljatöötamisele kontorilaua taga. Solarflow OÜ kliendid on enamjaolt ettevõtted, sest suuremad päikesepargid kuuluvad enamasti ettevõtetele. Samas meeldib talle ka tegeleda eramajade päikeseelektrijaamadega.

Mäe sõnul on Solarflow OÜ puhul tegemist pereettevõttega, sest talle meeldib kontseptsioon, et pere on kaasatud otsuste tegemisse. Ettevõtte rajamise algusest on eesmärgiks olnud mitte tingimata kasvamine, vaid heade insenerioskustega kvaliteedi pakkumine. Ettevõtte juhina peab ta oluliseks elukestvat õppimist, mistõttu käib ta ka ise tihti end täiendavalt erialaselt koolitamas, et pakkuda tipptasemel töökvaliteeti.

Olulise tõuke ettevõtte arengule andis võimalus ja tellija usaldus projekteerida tol ajal Eesti suurim päikeseelektrijaam ettevõtte esimesel tegevusaastal. Sellist jaama polnud ükski kodumaine ettevõte varem projekteerinud. Lisaks oli töö valmimise tähtaeg väga lühike. Sellele ajale tagasi vaadates tõdeb Mägi, et pärast sellist kogemust saab ta hakkama kõigi päikeseparkide projektidega.

Päikeseparkide rajamisel Kagu-Eestisse on mitmeid probleeme
Solarflow juht toob välja, et Kagu-Eestis on päikeseparke vähem kui ülejäänud Eestis. Selle põhjusteks on peamiselt madalam elatustase, mis mõjutab suurt investeeringut nõudva päikesepargi rajamist ning viimase kahe aasta jooksul lisandunud Kaitseministeeriumi piirangud. Samuti on Lõuna-Eestis rohkem piiratud suurte elektrivõrkude võimalused päikeseparkide liitumisel võrreldes muude piirkondadega. Kui soovida liituda elektrivõrguga, et üle jäävat päikeseenergiat võrku müüa, siis võib juhtuda, et võrguga liitumine maksab nii palju, et päikesepark ei tasu ennast ära. See on tingitud sellest, et elektrienergia läbilaskevõime võrkudes on piiratud ning elektrivõrku tuleb ehitada suuremaks ja võimsamaks. Kui suur osa eramaja omanikest soovib müüa päikesest saadavat elektrienergiat võrku, siis praegustel tingimustel see vastu ei peaks. Eesti elektrituruseadus ei võimalda müüa elektrienergiat nn tükk tüki vastu, vaid elektriteenuse pakkuja tasub üle jääva elektrienergia eest rahana, mille arvelt saab hiljem elektrienergiat kasutada. Praegu on teada, et elektrituruseaduses on tulemas muudatused ning loodetavasti ka see lähitulevikus muutub.

Päikesepargi rajamine peab olema kaalutletud otsus
„Päikeseparke planeeritakse paljuski nn kõhutunde pealt analüüsimata, kas sellise võimsusega päikesepargi ehitamine tasub üldse ära. Tegelikkuses peaks ikkagi rääkima ja küsima nõu ekspertidelt, kes on varustatud tipptasemel tarkvaradega. Näiteks Solarflow'l on olemas kogu vajalik kompetents ja tarkvara suhteliselt täpse päiksepargi modelleerimiseks, olenemata selle suurusest. Pannes sellele juurde ka finantsanalüüsi, saame väga täpselt teada finantsmudeli, mis meid ees ootab just selle päikesepargiga, mida plaanitakse ehitada. Võttes arvesse kõiki erinevaid parameetreid, saame teha faktipõhise kaalutletud otsuse päiksepargi rajamiseks. Oluline on teha otsuseid emotsioonideta, sest päikesepark on ikkagi üsna kallis ja pikaajaline investeering ehk päikepargi ehitusele peab eelnema korralik ajurünnak koos finantsanalüüsiga," rääkis Robert Mägi.

Akupankade kasutamine on algusjärgus
„Akupangad on veel hell teema. Akupankade taga on pigem korralike müügimeeste turundustöö – inimestes ja ettevõtetes on tekitatud parema varustuskindluse tunne. Kui varem räägiti, et korralik päikeseelektrijaam tagab elektrikindluse, siis selle aasta suvest räägitakse juba, et päikeseelektrijaama rajamine ilma akupangata ei tasu ennast ära. Selle jutu peale tormasid paljud akupankasid ostma. Samas, kui arvutasime ühe koolituse raames välja tavalise kaubandusest kättesaadava akupanga 1 kWh salvestamise hinda, siis saime selleks 17 senti, teisalt võrgus on elektrienergia 1 kWh hind 10 senti. Kuid kui pikemas perspektiivis vaadata, akupanga eluiga on keskmiselt 10+ aastat, siis akupanga ostmisega fikseeritakse elektrienergia hind enda jaoks päris pikaks ajaks. Siiski tuleb alati vaadata konteksti. Kui kaalutlusel on näiteks stabiilse elektrienergia tagamise vajadus nt küttesüsteem tsirkulatsioonipumpadega, mis elektri kadudes jääks seisma, siis sellisel juhul on tegemist töökindluste tagamise kontekstiga," selgitas Mägi.

Seega kokkuvõtvalt ei ole Mäe arvates akupankade kasutamise loogika veel paigas. Akupankade kasutust pärsivad suur ebastabiilsus elektriturul ning asjaolu, et täpne elektrihind on teada ette vaid üks päev enne. Sellisest kõikuvast olukorrast lähtuvalt ei tee investeeringut ükski majanduslikult mõtlev ettevõte ega inimene. Siiski sõltub akupanga kasutamine palju ka strateegiast. Sellega on võimalik ära siluda hommikused ja õhtused elektrienergia tiputunnid, millel on keskmisest kõrgemad börsihinnad. Akupank on intelligentne seade, mida on võimalik erinevateks kasutusprofiilideks seadistada. Akupanga kasutamisega küll rikkaks ei saa, kuid see hoiab kulusid mõistlikul tasemel ning aitab tagada tähtsate seadmete töökindluse, kui elektriühendus peaks katkema.

Robert Mägi kui koolitaja energeetika valdkonnas
Solarflow juht tegeleb ka täiskasvanute ja laste koolitamisega energeetika valdkonnas. Ta on käinud mitmes Võrumaa koolis päikeseenergia kasutamisest rääkimas. Kääpa koolis ehitati koos õpilastega ise väike päikeseelektrijaam. Koolides käib ta aga pigem missioonitundest ja seda tegevust ei rahasta keegi peale tema enda ettevõtte. Selles osas on ta jätkuvalt avatud ja valmis tulema koolidesse rääkima energeetika teemadel. Spetsialistide koolitustele kutsub ta inimesi pigem Võrumaale, eesmärgiga reklaamida kodukanti ja koduvalda. Siinkohal meeldib talle koolitusi korraldada Väimelas Tsentris, sest seal on nende läbiviimiseks head võimalused.

Päikeseparkidesse tasub investeerida
Lõpetuseks kinnitab Robert Mägi, et päikeseparke tasub kindlasti rajada. Esiteks, see annab võimaluse toota vajaminev elektrienergia ise. Teiseks, roheline mõtteviis on jätkusuutlik ning kolmandaks, majanduslikult on see enamjaolt kasulik. Lisapensionisamba tulemusena võikski sündida üks päikeseelektrijaam. Seda saab näha iga päev, aga panka pandud raha mitte. Sellega tegeleb pank ning ei oska ette ennustada, kas selle tulemuseks on tulu või kulu. Päikesepark aga garanteerib tootluse ja rahulolu. Eestlased on tegelikult päikeseparkide usku!

 

Merle Tsirk
arendusspetsialist



Vaata teisi valla ettevõtteid

Võru valda registreeritud ettevõtted leiad päringuga Majandustegevuse registri veebilehelt.