Võru vald jagas Eesti Vabariigi 106. aastapäeva kontsert-aktusel vallakodanikele tunnustusi

Võru vallas tähistati Eesti Vabariigi 106. aastapäeva silmapaistvate vallakodanike tunnustamisega. Au- ja tänukirjad andsid Võru vallavolikogu esimees Georg Ruuda ja vallavanem Kalmer Puusepp üle kolmapäeval, 21. veebruaril Võru kultuurimajas Kannel toimunud kontsert-aktusel.

Tänavused laureaadid koos Võru vallavolikogu esimehe Georg Ruuda ja vallavanema Kalmer Puusepaga. Foto: Birgit Pettai

Kokku jagati au- ja tänukirju 11 erinevas kategoorias:

Võru valla aasta aukodanik – Helle Liloson

Helle Liloson on 1975. aastast Parksepa keskkooli õpetaja ja kauaaegne laste rahvatantsurühmade juhendaja. Märkimisväärne on, et Parksepa Keskkool on alati rahvatantsu rühmadega igal peol esindatud. Väga oluline on kasvatada rahvatantsu järelpõlve. Pole kerge töö kõige väiksemaid juhendada. Kui temalt küsida, mitut tantsurühma on ta juhendanud, palju on kokku olnud esimesi klasse, palju lapsi on tema rühmades rahvatantsu tantsinud või mitmel tantsupeol on osaletud – ei jõua neid numbreid kokku lugeda – ikka kümnest sajani ja pealegi. Helle ise ilmselt naeraks sellise põhjaliku küsimuse peale ja ütleks – numbrid pole tähtsad, tähtsad on lapsed. Helle on nagu õpetaja ikka – konkreetne, nõudlik, kuid samas hell ja hooliv.

 

Võru valla aukodaniku nominendid olid ka Pühajõe piirkonnast Aivar Rosenberg, Vastseliina kogukonnas aktiivne inimene Urmas Juhkam, Võrumaa ettevõtja Mart Timmi ja matusetalitaja Kalmer Lind.

 

Võru valla aasta tegu – Barruse avatud uste päev

2023. aasta silmapaistvaks teoks oli "Avatud uste päev Barruses", mis toimus 26. augustil 2023. Suve lõpus avas 30. juubelit tähistav Barrus kõigile huvilistele esimest korda oma uksed. See polnud mitte ainult sünnipäev, vaid ka pere- ja kogukonnapäev. Tol päeval külastas Barrust 1600 inimest ja söödi ära üle 1200 pannkoogi. Avatud uste päeval pakuti toredat meelelahutusprogrammi ja toimusid ekskursioonid tsehhides.

Võru valla aasta tegu/tegija nominent oli Vastseliina katuse ja külmutusseadmetega uisuväljaku avamine ning tegijaks Vastseliina hokiklubi koos selle eestvedaja Taavi Tuvikesega.

 

Võru valla aasta kultuurielu edendaja – Monika Jõemägi

Monika on olnud ise väga kauaaegne tantsija ja hooliv tantsuõpetaja. Ta juhendab Vastseliina neidude tantsurühma Moonid. Monika on hingega tantsus sees, seda iseloomustab sära tema silmis iga uue tantsu õpetamisega. Keerulisi samme ja jooniseid seades ütleb ta ikka: "See pole ju nii keeruline," ning kepsutab lõbusalt saalis ringi. Lisaks Vastseliinas rahvatantsurühma Moonid juhendamisele tantsib ta ka Võrus tantsurühmas Viire, õpetab Põlvas naisrahvatantsurühma Värten ning tegeleb aktiivselt juba kaheksa aastat Võru pärimustantsu festivali korraldamisega. Ta on rõõmsameelne ja aitab ka teisi juhendajaid. Ükskõik millise murega tema poole pöörduda, leiab ta lahenduse ja aitab alati, isegi siis kui on kiire. Monika poole võid pöörduda ka tänaval või kaupluses ning kui vaja, näitab sammud sealsamas ette. Ta leiab alati aega, et arutada rahvatantsu tulevikust või selle üle, kuidas ja kuhu liigub kultuurielu.

 

Võru valla aasta kultuurielu edendaja nominendid olid puhkpilliorkester Kungla ja selle eestvedaja Väino Repp ning Vastseliina rahvamaja rahvatantsu juhendaja Valentina Larionova.

 

Võru valla aasta hariduseelu edendaja – Päevapesa sõimehoid

Päevapesa sõimehoid on Võru vallas 2022. aastast töötav väikelaste sõimehoiurühm. Päevapesa sõimehoid on sündinud koostöös kahe vabaühendusega – MTÜ Navi Külaselts ning MTÜ Terve Pere Selts ning Võru valla toel, pakkudes sõimehoidu kuni kümnele lapsele. Päevapesa on esimene Emmi Pikleri pedagoogika põhimõtteid rakendav sõimehoid Eestis. Õpetajad on hankinud vajalikke teadmisi Erasmus+ õpirännetel Rootsist ja Saksamaalt Pikleri pedagoogikast lähtuvatest lastesõimedest. 2023. aastal toetasid ja tagasisidestasid väga positiivselt sõimehoiu tööd mentorid Saksamaalt ja Rootsist. Sõimehoiu ümber on koondunud tegus lapsevanemate kogukond. Ühistel talgupäevadel on loodud lastele ka õuemänguala.

 

Võru valla aasta sportlane – Priit Rebane

Priit Rebane on 35-aastane Võru vallas Viitka külas elav autosportlane. Tema huvi autospordi vastu on pikaajaline ja kestnud juba ligi 20 aastat.  Oma hobiga alustas ta vanemate talumaadele rajatud lumerajal, millel sõitmiseks oli kasutada ZAZ968M. Sealt edasi soetas ta Lada VAZ2103, mille ta jääradadel sportklassis sõitmiseks ümber ehitas ning sellega aastaid jääradadel võistles. Rallikrossi hakkas Priit Rebane sõitma 2010. aastast. Tal on rallikrossis saavutanud kahel hooajal teise koha – 2014.  aastal esiveoliste ehk super 1600 klassis ja 2022.  aastal tagaveoliste ehk TouringCar klassis ning sama palju kolmandaid kohti – 2013.  aastal supe 1600 klassis ja 2020. aastal TouringCar klassis.  Lisaks omistati talle 2021.  aasta hooaja lõpus „raju" tiitel. Priit Rebane püüdles kõik need aastad sihikindlalt meistritiitli poole ja 2023. aastal õnnestus tal rallikrossi TouringCar ehk tagaveoliste klassis oma masinaga Volvo C30-ga lõpuks võit võtta.  „Eks see võidusõidupisik on selline kole asi, kui sellega nakatunud oled, siis on üsna raske sellest lahti saada," on Priit Rebane ise öelnud.  Edu võti on tema sõnul hea meeskond. Priidu sõpradest koosnev tiim on väga tasemel. Vahendid rallikrossi võistluse jaoks tulevad suuresti oma talu põllumajandusettevõtlusest ja toetajatelt.  Priit Rebane ise aga panustab juba uutesse noortesse.  Ta on osalenud noortele huvilistele motospordi maailma tutvustavas sarjas "Noored roolis" juhendajana. Kahel korral on ta käinud ka Vastseliina noortekeskuses noorteleoma hobi tutvustamas. Viimasel korral toimus tutvustus Misso rallikrossi rajal, kus Priit Rebane tegi ka huvilistele sõitu. 

 

Võru valla aasta noorsportlane – Toni Andree Saarepuu

Toni Andree Saarepuu on 17-aastane murdmaasuusataja. Ta on Team Estonia liige ja Eesti juuniorite koondise liige. Parimad saavutused 2023. aastal on Eesti meistrivõistluste individuaalsed medalid U18 vanuseklassi esimene ja kolmas koht, Põhjamaade noorte meistrivõistluste kolmas koht, Noorte Olümpia Festivali 15. koht ning Põhjamaade noorte meistrivõistluste klassikasprindi pronksmedal.

 

Võru valla aasta noorsportlase nominendid olid Parksepa keskkooli õpilane, võistlustantsija Marco Kindsigo, eelmise aasta Võru valla noorsportlase aunimetuse laureaat Ville Liping, ujuja ja triatlonivõistleja Kirke Liping, murdmaasuusataja Raimond Kaup ning Vastseliina gümnaasiumi õpilane, krosskardisõitja Armin Raag.

 

Võru valla kogukonna vedurite laureaat – Sulbi Maarahva Selts

Sulbi Maarahva Selts on aktiivne ja tegus külaselts juba 27 aastat. Selts on jätkusuutlik sihipäraselt tegutsev vabaühendus, mis on koondanud Sulbi küla ja külaga piirnevate väikekülade elanikud ühtseks tegutsevaks kogukonnaks. Seltsi juhatus on aktiivne, ettevõtlik, lennukate ideedega, kaasates piirkonna elanikke kõikidesse ettevõtmistesse. Sulbi Maarahva Seltsil on aastatega välja kujunenud mitmeid traditsioonilisi ettevõtmisi. Nende eestvedamisel toimub Pühajõe piirkonnas igal vabariigi aastapäeval matk, mille marsruut on alati valitud ajalooliste kohtade läbimisega, et oleks kaks ühes, kus nii füüsiline kui vaimne tervis saavad turgutatud. Igal kevadel toimuvad seltsi eestvedamisel Sulbi liina talgud, kus külarahvas korrastab oma külakeskust, puhkekohti, avalikke mälestusmärke ja teisi Sulbiga seotud tähtsamaid objekte. MTÜ eestvedamisel plaanitakse taastada vana Sulbi maanteesild jalakäijate sillana, abilisteks ikka kohalikud ettevõtjad ja külarahvas. Jaanipäevaks koguneb laululava juurde ümbruskonna rahvas stiilseid jaanipäevi pidama. Temaatiline jaanipidu on kogunud kuulsust kogu Lõuna-Eestis, viimastel aastatel on pidulisi olnud tuhandeid. Tähtsal kohal on Sulbi kodukandipäevad oma tiheda kultuuri- ja meelelahutusprogrammiga, tuues kokku kaugemad ja lähemad Sulbi piirkonnast pärit inimesed. Seltsi eestvedamisel toimub suurejooneline Sulbi Mihklilaat, mis sel aasta lõi nii külastajate kui ka müüjate rekordid. Mihklilaada traditsioonil täitub 2024. aastal 20. verstapost. Lisaks omapiirkonna üritustele toetatakse jõudumööda ka teiste seltside tegevusi, olles siis osaleja või korraldajate rollis. Ürituste taga on tegusad ja suure südamega Sulbi Maarahva Seltsi juhatuse liikmed ning külaelanikud, kellele läheb vägagi korda see, kuidas küla elab ja hingab. Need inimesed on motiveeritud oma tegemistes, kuna aktiivne külaelu soodustab noorte huvi tulla kodukülla tagasi elama. See omakorda annab vanadele tegijatele lootust, et noored jätkavad samade tegevustega ka aastate pärast.

 

Kogukonna veduri nominendid olid Navi külaseltsi juht Mai Timmi, MTÜ Tagaküla Laulu-Mängu Selts Kungla juhatuse liige Ene Andrejev, Kurenurme külaseltsi liige Kaie Hera ja aktiivsete meeste seltskond MTÜ Vastseliina Teisipäevaklubi.

 

Võru valla aasta noorsootöö edendaja – Endla Kersman

Endla Kersman on Parksepa keskkooli muusikaõpetaja. 2023 aasta jäi kõigile meelde erakordse ja meelejääva koolinoorte laulu- ja tantsupeoga Tallinnas. Endla juhendamisel läks Parksepa keskkooli laupeole esindama mitu koori: mudilas-, laste- ja poistekoor. Eriliseks ja märkisväärseks on tema suhtlemine lastega ja nende motiveerimine, tegelemaks muusikaga. Parksepa keskkoolil on Endla eestvedamisel ja juhendamisel koolibänd Kroks. Koosseis on jõudnud käia mitmel koolibändide festivalil, kus on esinetud edukalt ja silmapaistvalt. Lisaks on bänd esinenud valla ja maakonna üritustel – Endla naerusuisena ikka laste kõrval alati kaasa elamas.

 

Võru valla ettevõtluse edendaja – osaühing Vastseliina apteek

Vastseliina Apteegil täitub sel aastal 28. tegutsemisaasta ja tänase seisuga on see ainuke apteek Võru vallas. Oma professionaalse tegutsemisega on aidatud aastakümnete jooksul tuhandeid kliente, olles suureks abiks just Vastseliina maapiirkonna inimestele. Ka koroona aastatel oli nende abi äärmiselt oluline – inimesed said ravimid ja kiire nõu kodust kaugele minemata. Vastseliina Apteek on rohkelt reguleeritud, piiratud kasumlikkusega ja sotsiaalselt väga oluline ettevõte.

Ettevõtluse edendaja nominent oli Meelis Rikas (Asmri OÜ).

 

Võru valla tulevikulootus – Kirke Liping

Juba kuuendast eluaastast alates osaleb Kirke Virmar spordiühingu ujumistreeningutel. Ta on spordis mitmekülgne ja seda näitab lisaks tublidele ujumistulemustele ka südikas osalemine Võrumaa pikamaajooksude sarjas, jalgrattavõistlustel ning triatlonidel. Eelmisel aastal hakkas Kirke tegelema triatloniga ja saavutas kohe häid tulemusi. Sportlik mitmekülgsus on aluseks Kirke potensiaalile heade tulemuste edaspidiseks saavutamiseks triatlonis. Kirke on sihikindel treenija, kes treeningutel ja võistlustel annab alati endast parima ja õpib oma vigadest. Lisaks ujumisele ja üldkehalisele ettevalmistusele jätkab ta ka talvel jooksutreeningutega. Ujulavälistel treeningutel on Kirkele heaks nõuandjaks ja logistikuks tema isa Aigar Liping, kes arutab koos ujumistreeneriga läbi treeningute sisu, eesmärgid ning võistlustel saavutatud tulemused.

 

Tulevikulootuse nominendid olid avaveeujuja ja triatlonitel osaleja Ville Liping, tublid ja aktiivsed õed Eliise-Mariin Sepp ja Liis-Loreen Sepp ning Parksepa koolibänd Kroks.

 

Võru valla aasta abistaja – Ave Peterson

Ave märkab ja hoolib. Ta algatas ning julgustas Parksepas hiljuti orvuks jäänud noort neidu oma kodule uue alguse ja hingamise saamisel. Ta ainult ei otsinud toetajaid, kes aitaksid osta asju või teha vajalikke remonditöid, vaid on kogu perioodi jooksul olnud toeks ka vaimselt, aidates mõista, et ta pole üksi jäänud ning toetas noort neidu kasvõi näiteks riiete valikul. Tihti me ei oska pöörduda inimeste poole, kes on lähiajal suure mure üle elanud. Me ei oska küsida ega pakkuda neile abi või asju ja teha seda nii, et see oleks väärikas ja samas lohutav või motiveeriv. Ave oli julge ning tegi selle sammu ning muutis noore inimese taas elurõõmsamaks. Heategu ei ole ainult raha või asjade andmine – heategu on millegi märkamine, algatamine ja eelkõige julgus hoolida.

 

Aasta abistaja nominent oli koduhooldustöötaja Tiia Rahula.

 

Võru valla Eesti Vabariigi 106. aastapäeva pidulikul vastuvõtul astusid üles Puiga segakoor Claro (dirigent Annika Pilvistu), Parksepa naiskoor Lapi Laulijad (dirigent Silja Otsar, koreograaf Janeli Sikaste), Lasva meeskoor (dirigent Jane Reiljan-Prätz), Vastseliina gümnaasiumi solist Karl Tamm (juhendaja Jane Reiljan-Prätz), Parksepa keskkooli noortebänd Kroks: solist Braian Tsirk, klahvpillidel Laura Potter, basskitarril Ott Keerutaja, trummidel Rasmus Raudkett (juhendaja Endla Kersman) ning Puiga põhikooli solist Katrin Tobreluts (juhendaja Kaari Kattai).

Õhtut juhtisid Vastseliina gümnaasiumi õpilased Katriin Palojärv ja Reimo Oppar, juhendajaks oli Indrek Noorsalu (Vastseliina gümnaasiumi huvijuht).

 

Lisainfo:

Katariina Musto
avalike suhete spetsialist
katariina.musto@voruvald.ee
5309 9116