Lindora laat 2024

 Lindora laadal tänavu kauplejatele etteregistreerimist ei toimu. Müügikohtadele paigutamine toimub elavas järjekorras. Kõik kauplejad, kes on paigutanud transpordivahendi vms Lindora küla maantee ja teede äärde enne 27. oktoobrit, paigutatakse müügikohtadele kõige viimasena.

Vastseliina Piiskopilinnuse Sihtasutuse nõukogu otsusega on tänavu 28. oktoobril toimuva Lindora laadal kauplemiseks kinnitatud alljärgnevad müügikoha maksud (hinnad sisaldavad käibemaksu):

  • tööstuskaubaga kauplejad 12 eurot meeter;
  • toidukaupadega kauplejad 12 eurot meeter;
  • toitlustusteenust pakkuvatele kauplejatele ja alkoholiga kauplejatele 20 eurot meeter;
  • käsitööga kauplejad 5 eurot meeter.

Lindora laada müügikoha maksu koguvad SA poolt määratud isikud kohapeal, laadapäeva hommikul.

 

Paigutamine müügikohtadele toimub:

  • 27. oktoobril kell 16.00-22.00;
  • 28. oktoobril kell 6.00-8.00.

 

Teadmiseks kauplejatele:

  • kõik toidu ja joogi käitlejad on kohustatud järgima ühekordse plasti direktiivi, mille aluseks on EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV (EL) (2019/904);
  • laada toimumise ajal toitlustamisteenust pakkuvatele ettevõtjatel tuleb toiduvalmistamise kohtades tagada esmaste tulekustutusvahendite olemasolu (tulekustuti, tulekustutustekk);
  • ühele kauplejatele väljastatakse maksimaalselt 8 jooksvat meetrit (2 müügikohta) ning teistele müügikohta kinni panna ei võimaldata;
  • kuna müügiala suurus on piiratud, siis kõikidele kauplejatele ei pruugi kauplemiskohti jaguda;
  • kõik enne korraldaja poolset paigutamist ennast varasemalt kohtadele sättinud kauplejad saadetakse üldisesse järjekorda;
  • korraldajad jätavad endale õiguse paigutada müüjad vastavalt kaubagruppidele;
  • paigutamine toimub ainult selleks ettenähtud maa-alale.

 

Kaupleja meelespea:

1. Kauba müümisel vastutab kaupleja õigusaktides sätestatud nõuete täitmise eest.

2. Kaupleja vastutab müügikoha heakorra eest ürituse ajal ning on kohustatud koristama selle enne laadalt lahkumist.

3. Tekkinud prügi tuleb jätta oma müügikoha juurde kokku pakituna.

4. Toitlustajatel ja kuumade jookidega kauplejatel peavad olema kaasas prügikastid ning plastmassist joogisegamise pulki ei tohi kasutada (hoiame loodust).

5. Elektrienergia võimalus puudub. Elektrigeneraatorite kasutamine ei tohi segada teisi kauplejaid ega laada külastajaid.

6. Kõikidest pretensioonidest tuleb korraldajat teavitada koheselt. Hilisemaid pretensioone ei rahuldata.

 

Lisainfo:

Ivar Traagel

SA Vastseliina Piiskopilinnus

+372 509 6301

piiskopilinnus@gmail.com

Lindora laat

Lindora külas on juba üle saja aasta peaaegu igal sügisel laata peetud. 1920. aastast alates on ajaloolisele laadakohale kauplema tuldud simunapäeval, 28. oktoobril. Laadaplats asub Võrumaa ja Setumaa piiril, kohalike tähtsamate teede ristil. Ei ole täpselt teada, millal seal esimest korda laata peeti, aga kohalike vanemate inimeste sõnul on juba nende vanavanemad Lindora laadast kui oma lapsepõlvemälestusest kõnelenud.

Laat on olnud maarahva jaoks tähtis kauplemis- ja kohtumispaik. Kui varasemal ajal sai Lindoral kokku peamiselt lähiümbruse rahvas, siis praegusel ajal tullakse sinna ka mujalt Eestist ning uudistajaid on välismaaltki. Lindora laata teatakse kui lambalaata, sest varasemal ajal kaubeldi seal põhiliselt koduloomadega, eelkõige lammastega. Hiljem hakati müüma ka käsitöötooteid, aedvilju ning muud majapidamisest ülejäänud kraami. Lisaks kauplemisele on laat paigaks, kus kohtutakse sugulaste ning tuttavatega, vahetatakse uudiseid ning klaaritakse ka pooleliolevaid asju. Lindora laada omapäraks on siiani, et kauplemine algab varavalges ning lõunaks on suurem ost-müük juba läbi.

Lindora laat on traditsioon. Selle korraldamise ülesande on endine Vastseliina vald alates 2008. aastast andnud sihtasutusele Vastseliina Piiskopilinnus, kes viib laata läbi koos kohalike vabatahtlike abiga Lindora metsade vahel.