Uudised ja teated:

Tartu 2024 Lõuna-Eesti programm jõuab ka Võru valda

17. märtsil toimus Põlvas suur vabaõhupidu, kus avalikustati Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna Lõuna-Eesti programm. Võru valda tuleb sihtasutuse Vastseliina Piiskopilinnuse projekt, milleks on suvelavastus "Salakuulaja Vastseliinas". 2024. aasta juulis ja augustis toimub linnuses kokku kaheksa etendust. 

 

Suvelavastusest

Vastseliina piiskopilinnuse keskaegne elu-olu taaselustub teatrikunsti ja osalustegevuste kaudu. Autentses miljöös tuuakse välja lavastus, mis on valminud Erkki Koorti romaani "Salakuulaja Vastseliinas" põhjal. Romaani peategelaseks on noor sõjasulane Markus, kes saabub 14. sajandi lõpus Vastseliina linnusesse, et uurida välja, kes reetis Liivimaa piiri kaitsnud sõjasalga. Kõigest aastakümned varem on linnuses toimunud ime, mille tulemusena lubab paavst patulunastust kõigile, kes siinset kabelit külastavad. Lavastus pakub külastajale nii põnevaid emotsioone kui teadmisi. 1354. aastal väljastas paavst tõepoolest kirja, mis tagas kõigile Vastseliina piiskopilinnust külastanud palveränduritele ühe aasta ja 40 päeva patulunastust. Võib öelda, et ka kõik pealtvaatajad lahkuvad Vastseliinast puhta hingega.

Lavastusprotsessi on kaasatud MTÜ Müüdud Naer. Näitlejatena teevad kaasa nii professionaalid kui ka harrastajad Võrumaalt ja Lõuna-Eestist. Eheda keskaegse helielamuse loob Läti ansambel Trakula. Etenduses kuuleb eesti, vene, võru, läti ja saksa keelt. 

Vabaõhulavastus toob teatrisõbrad looduskaunisse Kagu-Eesti nurka, kus saab enne etendust külastada linnuse elamuskeskust, osaleda pühakohta, palverändu ja linnuse legende tutvustaval ringkäigul või läbida väikese palverännuraja. Lisaks saab soetada käsitöömeistrite toodangut, osaleda keskaja-hõngulistes töötubades ning maitsta autentseid toite. Nooremaid külastajaid ootab seikluslik rüütlirada.

 

Koostöölepingu allkirjastamine

Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna Lõuna-Eesti programmi avalikustamise järel allkirjastasid sihtasutus Vastseliina Piiskopilinnus, dramaturg Tarmo Tagamets ja raamatu „Salakuulaja Vastseliinast" autor Erkki Koort koostöölepingu, mille alusel  esietendub 2024. aasta suvel Vastseliina piiskopilinnuses Erkki Koorti raamatu "Salakuulaja Vastseliinas" põhjal valminud vabaõhulavastus. Lepingu allkirjastamine leidis aset paastumaarjapäeval ehk linnuse sünnipäeval, 25. märtsil linnuse peamaja kaminaruumis.

Suvelavastus "Salakuulaja Vastseliinas" etendused toimuvad 2024. aasta 25.–28. juulini ja 1.–4. augustini. Pileteid etendusele  on võimalik soetada alates 2023. aasta sügisest.

Lepingu allkirjastamine. Vasakult: Erki Koort, Ivar Traagel ja Tarmo Tagamets. Foto: Vastseliina Piiskopilinnus

 

Lõuna-Eesti programmi projektidest

2024. aastal Lõuna-Eestis toimuvate suuremate sündmuste hulgast leiab muusikafestivale, teatrilavastusi, visuaalseid vaatemänge ja rohkelt eriilmelisi kogukonnasündmusi. Projektid on oma sisu järgi jaotatud nelja programmiliini vahel: elu ja keskkond, inimene ja oskused, omapära ja Euroopa ning teadus ja tehnoloogia. Vastseliina linnuse projekt kuulub neist omapära ja Euroopa alla. Võru vallaga on seotud ka samasse kategooriasse kuuluv projekt „Aigu om! 2024", milles raames ootavad 2024. aasta juulis külastajaid Võrumaa erinevates valdades kontserdid, metsa- ja kultuuriretked, kohtumised, arhailine kuuritsapüük, välikino ning rahvameditsiini ja toidukultuuri töötoad, mille ühiseks nimetajaks on mets. Festivali eriaastal on fookuses kaks kauget, ent sarnast kultuuriruumi, kus on säilinud tihe side loodusega – Eesti ja Jaapan. Antsla ja Võru vallas kohtuvad kahe kultuuri tipptegijad, kelle tegevus ja looming on seotud metsaga. Külastajateni jõuavad kahe riigi kultuuripärlid metsakümblusest suitsusaunani.

 

 

Birgit Pettai

avalike suhete spetsialist