Võru vald jagas Eesti Vabariigi 105. aastapäeva kontsert-aktusel vallakodanikele tunnustusi

Võru vallas tähistati Eesti Vabariigi 105. aastapäeva traditsiooniliselt silmapaistvate vallakodanike tunnustamisega. Au- ja tänukirjad andsid Võru vallavanem Kalmer Puusepp ja volikogu esimees Georg Ruuda üle teisipäeval, 21. veebruaril Võru kultuurimajas Kannel toimunud kontsert-aktusel.

Tänavused laureaadid koos Võru vallavanema Kalmer Puusepa ja volikogu esimehe Georg Ruudaga. Foto: Mariliis Kivimäe

 

Vaata kogu galeriid siit>>

Kokku jagati au- ja tänukirju 12 erinevas kategoorias:

 

 • Võru valla aasta aukodanik – Ilmar Kesselmann

Ta on pikaaegne Parksepa keskkooli direktor, Võru vallavolikogu liige, Võru vallavolikogu haridus- ja kultuurikomisjoni esimees ning kuulunud ka Eesti Koolijuhtide Ühendusse. 30 aastat jooksul kujundas ta Parksepa keskkoolist sellise haridusasutuse, nagu see täna on. Ta on seisnud selle eest, et kooli juures oleksid lastele erinevad huvihariduse võimalused ning gümnaasiumihariduse pakkumine Parksepas püsiks. Koolis on toimunud märkimisväärselt palju sündmusi, mis on arendanud kooli ja kogukonda ning loonud võimalusi kohaliku kogukonnaelu rikastamiseks. Ta on innustanud õpilasi õppima ja ennast arendama. Tõelise spordihingena on ta panustanud kooli spordirajatiste väljaehitamisse, et noortes maast madalast spordiharjumusi kujundada ning ta on ka tulihingeliselt toetanud koorimuusikat. Ilmar Kesselmann pidanud tähtsaks koostööd, inimeste vahelisi suhteid ja inimlikkust, suhtunud hoolivalt oma töötajatesse ning osanud kollektiivi ühtseks vormida, luues koolis tingimused, kus kõik töötajad on võrdselt tähtsad. 

 

Võru valla aukodaniku nominendid olid ka Pühajõe piirkonnast pärit rahvamuusik Harri Lindmets, Sõmerpalu hooldekodu juhataja Lenhard Ermel ja matusetalitaja Kalmer Lind.

 

 • Võru valla aasta tegu – pesakastipäev Vastseliinas

Ots Puutöökoda on Vastseliinas traditsioonilist pesakastipäeva korraldanud juba üle 20 aasta. Aprillikuus keset alevit toimuval pesakastipäeval on alati väga palju huvilisi, lapsevanemad saavad koos lastega meisterdada ning hiljem pesakastid koduhoovi üles panna. Seda tehakse tasuta ning kõik soovijad saavad meisterdada seni, kuni materjali jagub. Varasemalt on proovitud pesakastipäeva korraldada ka Võru Maksimarketi juures ja Tartus Lõunakeskuse ees. Ots Puutöökojas tehtud pesakastid jõuavad nii kodudesse kui ka parkidesse üle Eesti. Näiteks 2021. aasta kevadel sai Tallinna Kristiine linnaosa valitsus Tondimõisa parki paigaldada kümme uut lindude pesakasti, mille on valmistanud just Vastseliina piirkonnas tegutsev osaühing Ots Puutöökoda. Vastseliina pesakastid on aga ka mujal üle Eesti üleval.

 

 • Võru valla aasta kultuurielu edendaja – Orava kultuurimaja naisrahvatantsurühm Punapõsed

Orava kultuurimaja naisrahvatantsurühma Punapõsed juhendajad Aile Mällo ja Elina Keerpalu viisid rühma Jõgeval toimunud kolmandale Eesti naiste tantsupeole "PereLugu". Naisrühma tantsud nõuavad suurt täpsust ja viimistlust, et läbida ettetantsimise voor. Orava naisrühm oli üks kahest Võru valla rühmast, kes sellega hakkama sai. Staažika tantsujuhi Aile Mällo ning noore ja särtsaka Elina Keerpalu õpetused on toonud hea tulemuse. Hetkel on rühma lisandunud noori tantsijaid ja rühm tegutseb 14-liikmelisena.

Võru valla aasta kultuurielu edendaja nominendid olid Merili ja Vaido Ermel, kes on panustanud Heimtali kiriku toimimisse, puhkpilliorkester Kungla, ansambel ja kapell Vannamuudu ning Parksepa rahvamaja kultuuri- ja noorsootööjuht Kaisa Niilo.

 

 • Võru valla aasta hariduseelu edendaja – Piia Narvik

Ta on Lasva lasteaia Pargihaldjas direktori asetäitjana töötanud seitse aastat. Oma positiivsusega muudab ta lasteaias olemise huvitavaks, hoolivaks ja mõnusaks nii lastele kui ka töötajatele. Ta on aktiivne organisaator ja eestvedaja. Lasteaias ei toimu ühtegi ühisüritust ilma temata. Piia Narvik on osavõtlik kuulaja ja seda omadust hinnatakse tema juures väga. Ta on uuendusmeelne ning projektõppe meetodi eestvedaja lasteaias. Ta leiab üles iga õpetaja potentsiaali ning suunab neid oskuslikult oma tugevusi rakendama. Samuti innustab ta kolleege omavahelisele koostööle. Ta loob, märkab, innustab ja toetab kogu kollektiivi. Samuti oli ta „Lasteaed 105" raames Võrumaa lasteaedade spordinädala ettevalmistamisel, korraldamisel ja ka läbiviimisel kogu meeskonna tugevaks veduriks kaugjuhtimise teel. Piia Narvik on Pargihaldja lasteaia imeline haldjas.

 

Võru valla aasta hariduseelu edendaja nominent oli Lasva lasteaia Pargihaldjas muusikaõpetaja Annika Eliste.

 

 • Võru valla aasta sportlane – Alar Rosenberg

Eesti Autospordi Liit korraldab erinevaid võistlusi noortele ja harrastussportlastele. Võrumaalt võtab neist osa palju sõitjaid ning tema on üks neist. Juba noorukina tundis ta huvi motospordi vastu ning võimaluse korral osales ka väiksematel võistlustel nii lumeraja sõitudes kui kohalike rahvaralli võistlustel. Tema esimene võistlus oli 2003. aastal võistlusel „Kanepi jää", kus ta saavutas noorteklassis esikoha, saades sealt indu juurde ning ise autosid remontides ja treenides liikus vaikselt edasi järjest paremate tulemuste poole. Kuigi mõningad võistlused läksid ka aia taha, ei loobunud ta sõitmisest, vaid rühkis edasi, saavutades palju poodiumikohti erinevatel jääraja ja karikavõistlustel. 2017. aastal alustas Alar Rosenberg osalemist Eesti Autospordi karikavõistluste rahvasprindi ja rahvaralli võistlustel. 2022. aastal saavutasid nad koos kaardilugejaga 4WD esikoha nii rahvasprindis kui rahvarallis. Ühtlasi on ta ka Roosu spordiklubi liige ning oma tegevusega toonud tuntust nii klubile kui ka Võru vallale. 

 

Võru valla aasta sportlase nominendid olid Vastseliina piirkonnast pärit rallikrossi sõitja Priit Rebane ning 4x4-autode mootorispordi maastikusõidu meeskond Üllar Sikk ja Ivar Haabsaar.

 

 • Võru valla aasta noorsportlane – Ville Liping

See noormees õpib Vastseliina gümnaasiumi 9. klassis ja treenib Virmar spordiühingus. Tal on koolis head õpitulemused ning ta on esindanud kooli erinevatel aineolümpiaadidel. Ta paistab silma tööka, viisaka ja aruka sportlasena, kes täidab treeningülesandeid püüdlikult ja analüüsivalt. Arvestades seda, et Väimela tervisekeskuses ei ole võimalik aastaringselt harjutada, otsustas ta keskenduda avaveeujumisele. Üldfüüsilise ettevalmistusega tegeleb ta iseseisvalt. Ville Lipingu 2022. aasta võitude pagasisse mahub Eesti avavee ujumissarja etapivõit ja kolm teist kohta erinevatel avaveeujumise võistlustel.

 

Võru valla aasta noorsportlase nominendid olid Orava kooli õpilane, vibulaskja Rihard Rätsepp, Parksepa keskkooli õpilane, võistlustantsija Marco Kindsigo, Tartu Ülikooli tudeng, judokas Randel Päästel, Vastseliina piirnkonnast pärit tuletõrjesportlane ja jäähokimängija Triinu Tuvike, Audentese spordigümnaasiumi õpilane, murdmaasuusataja Lars Piirmann ning Vastseliina gümnaasiumi õpilane, krosskardi sõitja Armin Raag.

 

Võru valla kogukonna vedurite laureaadid:

 • Mai Timmi

Ta on Navi külaseltsi aktiivne esinaine, koolitaja osaühingus Kasvulava ning lisaks panustab ta erinevatesse arendusprojektidesse, tehes koostöös Võrumaa arenduskeskuse ning Võrumaa partnerluskoguga. Ta on olnud Võru maakonna Vunki Mano loometalgute korraldamise juures alates esimesest hetkest, töötades välja metoodika ning panustanud loometalgute arendusse. Õppimise ja uute ning innovaatiliste algatustega seotud teemadest on kujunenud tema kirg, hobi ja töö. Sedasi on ta arendanud Võru maakonda, kuid eelkõige kogukonda, kus ta igapäevaselt ise elab ja toimetab. Navi külaselts kuulub tänu Mai Timmi ettevõtlikkusele arukate külade võrgustikku ning külale on loodud arengustrateegia. Tema algatusel käivitus koostöös Terve Pere Seltsiga lastehoid Navi seltsimajas. Tal on kadestamisväärne oskus organiseerida asju kiirelt ja probleemideta ning ta on väga hea ja avatud suhtleja. Mai Timmi on sütitav Navi kogukonna kaasaja, motiveerija, tagantutsitaja, külamaja hea haldjas ja külelu hingepuhuja. Ta väärtustab kodanikuteadvust ja teeb palju vabatahtlikku tööd, jättes märkimisväärse jälje siinse piirkonna arengusse.   

 

 • Tagaküla Laulu-Mängu Selts Kungla

Tegemist on Võrumaal ühe vanima külaseltsiga, mis asutati 1918. aastal. Käesoleval aastal tähistab selts 105 aasta möödumist seltsi asutamisest. 2022. aasta detsembris tähistasid nad 30. aastapäeva seltsi taasasutamisest. See selts on piirkonna kultuurielu edendaja ning pakub erinevaid tegevusi elanikele. Korraldatakse erinevaid kultuuriüritusi, mis on rahvarohked ning tuntud kogu Lõuna-Eestis. Tagaküla Laulu-Mängu Selts Kungla eestvedamisel on seltsile kuuluv hoone renoveeritud ja see on saanud uue sisustuse. Seltsil on suur liikmeskond ning koos võetakse ette erinevaid tegevusi: korraldatakse õppereise, koolitusi ja kultuurisündmusi. Külarahvas korraldab üritusi nii piirkonna lastele kui täisealistele ning pakutav kultuuriprogramm on sisukas.

 

Kogukonna veduri nominendid olid Pindi saunaklubi algataja, Lasva harrastusnäitleja ja koorilaulja Rain Oha ja Järvere külaseltsi eestvedaja Valli Lukin.

 

 • Võru valla aasta noorsootöö edendaja – Kaisa Niilo

Ta on Parksepa noortemaja tuline ja rõõmus eestvedaja. Kaisa Niilo on võtnud ette suure töö ja seda tõsise hooga. Parksepa noortel ei ole enam vaba aega. Kui noortel on idee, siis tema aitab selle kindlasti ellu viia. Nii palju üritusi ei ole eelnevalt tukkuma jäänud Parksepa kant veel tunda saanud. Tema uued ja põnevad ideed hoiavad elavana kogu Parksepa piirkonna, mis on saanud täiesti uue hingamise ja taas kooskäimise võimaluse. Kogukond tunneb end taas kaasatuna.  On koolitusi, laagreid, õpitubasid kontserte ja isegi laat on toimunud – kõik on juhtunud aastal 2022 tema eestvedamisel ja koostöös aktiivse noortegrupiga, kellele ta on oma aktiivsuse ja pealehakkamisega heaks eeskujuks. Lisaks on Kaisa Niilo puhul tegemist aktiivse kaasamõtleja ja -tegutsejaga kogu Võru valla kultuuri ja noorsootöös. Tema pakatav energia nakatab kõiki ja kutsub kaasa mõtlema ning tegutsema. Ta on positiivne ja alati valmis leidma lahendusi.

 

Aasta noorsootöö edendaja nominent oli ka Orava kultuurimaja kultuuri- ja noorsootööjuht Liina Loosaar.

 

 • Võru valla ettevõtluse edendaja – osaühing Merling Reisid

See ettevõte tegi 2022. aastal suure sammu edasi, pakkudes lisaks bussiteenusele ka sotsiaaltransporditeenust. Kõik selle ettevõtte bussijuhid on sõbralikud, mõistvad ja pakuvad reisil parimaid lahendusi. Lisaks on Merling Reisid 2022. aastal olnud abiks Ukraina põgenike kriisis, tehes aktiivselt koostööd Saagu Parem MTÜga. Ettevõtte bussid olid valmis Võrust startima Ukrainasse juba enne seda, kui startisid bussid Tallinnast. Kokku toimus kuus reisi. Jõulude ajal sõitis jõulubuss mööda Võrumaad. Ei jäänud inimestele märkamata, et bussi roolis oli sõbralikult lehvitav jõuluvana. Merling Reisid on suuremeelne ja suurepärane ettevõte.

 

Ettevõtluse edendaja nominendid olid Pindi Veinitalu, Orava piirkonnas tegutsev rasketehnika päästetööd ning traktoriteenuse pakkuja osaühing Kuustiku ning Vastseliina piirkonnas tegutsevad Ots Puutöökoda ja Vastseliina Meierei.

 

 • Võru valla tulevikulootus – Elo Rahman

Ta on Osula põhikooli 9. klassi õpilane. Elo Rahman on maailmakodanik selle sõna kõige paremas mõttes. Hoolimata sellest, et ta on pärit väikesest kohast, Pühajõe piirkonnas, on ta juba suutnud tiibu sirutada ning leidnud oma mõtetele ja tegudele laiema kõlapinna väljapool kogukonda. Ta on heatahtlik, aus, õiglane, sõbralik ning kohusetundlik noor. Ta on aktiivne eestvedaja, ideede genereerija ning ürituste organiseerija. Tal on hea fantaasia ja huumorimeel. Oma töökuse ja sihikindlusega täidab ta endale püstitatud eesmärgid. Ettevõtmistes on Elo Rahman asjalik ja algatusvõimeline. Tema särtsakad, kuid realistlikud ideed on leidnud kasutuselevõttu nii mõneski valdkonnas. Oma mitmekülgsusega on ta suureks eeskujuks nii klassikaaslastele kui ka noorematele koolikaaslastele. Elo Rahman osaleb spordi- ja muusikasündmustel, on hea  etleja ning suurepärane meeskonnaliige. Ta on Võru valla noorte omaalgatuslike projektide komisjoni liige ning Võrumaa Kodutütarde ja Noorkotkaste noortekogu liige. Ta oli Tartu 2024 Extended programmi esimeses lennus osaline ja Osula põhikooli õpilasesinduse esimees, kelle aktiivsel eestvedamisel ja organiseerimisel on toimunud palju üritusi. 2022. aasta suvel osales Elo Rahman Eesti Näitejuhtide suvelavastuses "Pühajõe legend", mis tutvustas kodukandi legendi. Näidendisse kaasas ta ka oma klassiõed.

 

Tulevikulootuse nominendid olid Vastseliina gümnaasiumi õpilane Kirke Liping ja endine Parksepa keskkooli õpilane Viktoria Misnik.

 

 • Võru valla aasta abistaja – MTÜ Saagu Parem

Pireti Haljendi eestvedamisel on pikaaegselt ellu viidud Võrumaa suurimat jõuluaegset heategevuskampaaniat, mille käigus pakutakse jõulurõõmu Võrumaa puudust kannatavatele lastele. Lisaks alustati tema eestvedamisel Vene-Ukraina sõja puhkemisel humanitaarabi kogumist sõjakolletesse saatmiseks ja Eestisse saabuvate sõjapõgenike aitamiseks. Piret Haljend on oma eeskujuga näidanud Võrumaa kui piirkonna külalislahkust ja abivalmidust. Ta on oskuslikult kaasanud erinevaid osapooli heategevuskampaaniate rahastamiseks ja elluviimiseks.

 

Aasta abistaja nominendid olid Talvi Onno – eakate tegevuse korraldaja ja kaasaaitaja Navi ja Parksepa piirkonnas, Raivo Hallik, Orava piirkonna avahooldustöötaja Eike Kaselaan, koduõde Riia Palm ja Kirepi haruraamatukoguhoidja Tuuli Eksin.

 

 • Võru valla aasta võru keele edendaja – Maivi Potter

Kohaliku  keele  edasiandmise  võimaluste loomisel on lasteaedades toimuv keelepesa tegevus eriti suure tähtsusega. Iga keelepesarühma efektiivsus sõltub eelkõige rühmas töötavate lasteaiaõpetajate igapäevasest heast  tööst. Tema on Väimela lasteaia keelepesa vedanud varsti kümme aastat, tehes seda koos Piia Peedeliga. Tal on  hea  võru  keele oskus  ja  ta  on  silmapaistvalt  kindel  võru  keele  lainel  püsija.  Maivi Potter  on kohusetundlik ja aktiivne. Lisaks oma rühmaga tegelemisele on ta läbi aastate korraldanud kogu Väimela lasteaeda haaravaid võrukeelseid üritusi ja võtnud Väimela lasteaia lastega osa Puiga näitemängupäevast. Tema panus on silmapaistev – ta täidab ülesanded kiiresti, uurib ise juurde, tõlgib  tekste  võru  keelde,  olles  niimoodi  kujunenud  liidriks  ennast  täiendavate keelepesaõpetajate seas.

 

Võru valla Eesti Vabariigi 105. aastapäeva pidulikul vastuvõtul astusid üles Vastseliina muusikakooli õpilased ja õpetajad. Õhtut juhtisid Kristi Vals ja Gerda Michelson.

 

Lisainfo:

Birgit Pettai

avalike suhete spetsialist

Võru Vallavalitsus

birgit.pettai@voruvald.ee

5309 9116