Õppuse Siil 2025 info
Üldine info:
Õppus Siil 2025 toimub 5.–23. mail üle kogu Eesti. Siilil osaleb üle 16 000 võitleja.
Siil on Eesti Kaitseväe korraldatud rahvusvaheline suurõppus, mille eesmärgid on:
- kontrollida rahvusvahelises raamistikus kaitseväe ja selle üksuste lahinguvalmidust;
- proovida praktiliste sooritustega järele kaitseväe võimekus reageerida ohustsenaariumile;
- harjutada läbi liitlasvägede kiire ja suuremahuline siirmine Eestisse;
- kontrollida reservväelaste valmisolekut ja värskendada nende sõjalist väljaõpet;
- harjutada regionaalset sõjaliste ohtude tõrjumist.
Põhilised alad, kus toimuvad lahingulised väljaõppetegevused, on jagatud kaheks piirkonnaks – Kirde-Eesti ja Kagu-Eesti operatsioonialadel, valdavalt Kaitseväe keskpolügoonil ja Nursipalu harjutusväljal ning nende ümbruses. Lisaks harjutatakse tagala-ala tegevusi nii Lääne-, Põhja-, kui ka Kesk-Eestis.
Õppus Siil 2025 on jagatud erinevateks etappideks:
- kuni 4. mai – liitlasüksuste siirmine Eestisse;
- 5.–7. mai – üksuste formeerimine erinevates asukohtades üle Eesti;
- 8.–12. mai – üksuste koostegevusõpe erinevates asukohtades üle Eesti;
- 13.–16. mai – 24/7 režiimis toimuv väliõppus peamiselt Kirde- ja Lõuna-Eestis ning väiksemas mahus Lääne-, Põhja- ja Kesk-Eestis;
- 17.–18. mai – ettevalmistused üksuste ümberpaiknemiseks ja lahinglaskmisteks;
- 19.–23. mai – määratud üksuste lahinglaskmised kaitseväe keskpolügoonil ning teiste üksuste liikumine alalistesse paiknemiskohtadesse.
Oluline info kohalikule elanikule:
- õppuse ajal harjutatakse ohuteavituse edastamist elanikkonnale ning tehakse koostööharjutusi Päästeametiga;
- sõidukite liiklemine, madallennud ja imitatsioonivahendite kasutamine tekitavad tavapärasest rohkem müra. Kaitsevägi palub võimaluse korral õppuste piirkonnas mürapelglikud loomad hoida siseruumides ning selgitada lastele toimuva põhjust;
- õppusel kasutatakse imitatsioonivahendeid, sealhulgas paukpadruneid ja õppegranaate. Kahtlase eseme leidmisel tuleb teavitada õppusel osalejaid ja Häirekeskust telefonil 112;
- õppuse tegevus toob endaga kaasa aktiivse militaarlennutegevuse kogu Eesti territooriumi kohal, mille vältel lendavad mitmesugused õhusõidukid: lennukid, helikopterid ja droonid.
Kaitsevägi annab endast parima, et kasutada õppuse alasid heaperemehelikult ja mõjutada nii vähe kui võimalik õppuse ajal tavapärast argielu. Kui kellegi omand on saanud kahjustada, palub Kaitsevägi võtta ühendust õppuse tsiviil-sõjalise koostöö (CIMIC) kontaktidel:
5745 0884
Liiklusmuudatus:
13.–16. mai toimub liiklusmuudatus Nursipalu lähedal seoses Kaitseväe õppusega Siil 2025. Sõjaväepolitsei patrullib kaardil märgitud alades ning mehitab kontroll-läbilaskepunktid.
Läbipääs on tagatud:
- operatiivsõidukitele,
- kohalikele elanikele,
- ühistranspordile.

Transiidile on lõigud suletud. Liikluse sulgemise eesmärk on tagada ohutus nii õppusel osalejatele kui ka tsiviilelanikele.
Info on kajastatud ka Tark Tee rakenduses.
Ohuteavitused:
Riik käivitab 14. mail suurõppusel Siil üleriigilise ohuteavituse
Kui ohus on sinu elu, tervis või riigi julgeolek – olgu selleks ohuks ulatuslik keemiaõnnetus, loodusõnnetus või sõjaline rünnak – siis on kõige olulisem, et sa saaksid kiiresti teada, mis toimub ja kuidas käituda. Just selleks ongi viimastel aastatel Eestis välja arendatud ohuteavitussüsteemi, mille nimi on EE-ALARM.
Ohuteavituse saadab riik inimestele alati mitme kanali kaudu
Ohuteavituse kanaliteks on praegu mobiilirakendused „Ole valmis!" ja „Eesti.ee", SMS-teavitus ohupiirkonnas olevatele inimestele, ribatekstid ETV ja ETV+ kanalites ja ERR.ee portaalis. Kõige äärmuslikematel juhtudel käivitatakse ka sireenivõrgustik. Millistes kanalites ja kui ulatuslikult riik ohuteavituse edastab, sõltub olukorra tõsidusest ja ulatusest. Ohuteavituse läbi saad teada, mis on juhtunud, kuidas käituda ning kust saad täiendavat infot.
Sireenid annavad märku, et varju kohe lähimasse siseruumi
Kui kõikidel juhtudel saad läbi ohuteavituse teada, mis on juhtunud ja kuidas käituda, siis sireenid sisulist infot edasi ei anna, vaid mängivad 30-sekundilise vahega minutipikkust heli. Sireenide ainuke eesmärk on äratada sinu tähelepanu ning sellisel juhul pead alati ainult ühte asja tegema: varjuma otsekohe lähimasse siseruumi, soovitatavalt tugevate seintega ruumi ning akendest eemale. Kui oled ohutumas kohas, siis otsi lisainfot veebilehelt kriis.ee, kus on juba täpsem info, mis on juhtunud ning kuidas käituda.
Sireenivõrgustik on välja arendamisel, praegu katab see järgmisi asulaid: Ahtme, Haapsalu, Jõgeva, Jõhvi, Keila, Kohtla-Järve, Kuressaare, Kärdla, Maardu, Narva, Paide, Paldiski, Pärnu, Põlva, Rakvere, Rapla, Sillamäe, Tallinn ja selle lähiümbruse tiheasustusalad, Tapa, Tartu, Valga, Viljandi, Võru.
14. mai pärastlõunal käivitatakse Kaitseväe suurõppuse Siil ajal üleriigiliselt ka ohuteavituse terviksüsteem
Ohuteavituse käivitamisega antakse esmakordselt elanikkonnale reaalne kogemus, kuidas riik inimestele ohtudest teada annab. Eesmärk on vaadata üle Kaitseväe ja ka Päästeameti tegevused ning protsessid ohuteavituse väljasaatmisel.
Soovitused inimestele 14. mail:
- elage oma tavapärast elu,
- rääkige enne seda oma lähedastega, eriti laste ja vanavanematega, et ohtu ei ole, et nad oleksid valmis selleks ning vajadusel selgitage ka üle, kuidas reaalses olukorras siis tegutsema peaks,
- vaata käitumisjuhiseid veebilehelt olevalmis.ee/ohuteavitus-ehk-ee-alarm. Samalt lehelt on võimalus ka kuulata, missugust heli sireenid teevad.