Uudised ja teated:
Dementsussõbralik Võrumaa
Idee sellest, et Võrumaa võiks olla Eesti esimene dementsussõbralik maakond on järjest reaalsem.
Ootame Sind osalema seminaril "Dementsussõbralik Võrumaa" 28.03.2019 kell 10.00-14.00 Kubija hotell- loodusspaa (Männiku 43a, Võru, Võrumaa).
Seminar on mõeldud dementsusega inimestele ja nende lähedastele, sotsiaaltöötajatele, perearstidele ja teenuseosutajatele.
Palume osalemiseks registreerida hiljemalt 21.03.2019 e-posti teel anu.oun.003@gmail.com või helistada telefonil 5689 8077. Seminaril osalemine on TASUTA.
Vananev rahvastik ja dementsussündroomi hüppeline kasv on praegu kriitiliseks probleemiks kogu maailmas. Ka Eestis kuuleme dementsuse teemalisi ja omastehooldajate olukorda puudutavaid arutelusid üha rohkem. Omastehooldajad tunnevad end tihti abituna ning pakutavad toetused ja teenused ei rahulda nende vajadusi. Kõige raskemas olukorras on hajaasustus piirkonnas elavad inimesed, kellele teenuste kättesaadavus on raskendatud. Oluline on teada saada, millised raskused omastehooldajatel on ja millised toetused, teenused neid tegelikult aitaksid.
Dementsus on hulk sümptomeid mitte haigus ning selle sündroomi tekke põhjus ja kulg võib olla väga erinev. Dementsussündroomi tulemuseks on erinevate ajufunktsioonide (mõtlemine, mälu, arutlemine, planeerimine) langus. Inimese igapäevane toimetulek halveneb ning võib esineda käitumishäireid ja isiksuse omaduste muutuseid. Oluline on mõista, et dementsus ei ole vananemise normaalne osa. Mäluprobleemid süvenevad kiiresti ning unustatud asi ei tule enam kunagi meelde.
Dementsussõbralik ühiskond aitab dementsusega inimestel tunda ennast väärika ja toetatud ühiskonna liikmena.
Võrumaa liigub dementsussõbralikuma ühiskonna suunas
07.03.2015-08.12.2015 osales MTÜ Lõuna-Eesti Erihooldusteenuste Keskus Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku arenguprogramm, mille raames töötati välja projekt "Dementsusega eakate päevahoiuteenus Võrumaal"
05.2015 sai MTÜ Lõuna- Eesti Erihooldusteenuste Keskus Hasartmängumaksu Nõukogu rahastuse projektile „Pilootprojekt dementsusega inimeste pereliikmete toetamiseks". Projekti raames viidi läbi Võrumaal kuus dementsusega inimeste pereliikmetele suunatud tugigrupi kohtumist.
Võrumaal algatatud tugigruppide ideega jätkas ka 2016 aasta loodud MTÜ Elu Dementsusega ning üle Eesti käib koos vähemalt 16 tugigruppi. Järgmine omastehooldajate tugigrupi kohtumine Võrumaal toimub 07.05.2019 kell 16.00 Jüri tn 27, Võru linn. Rohkem infot e-posti teel kaja.solom@ehtk.ee või telefonil 5156103.
MTÜ Elu Dementsusega sai täisrahastuse projektile „Võrumaa dementsuse pädevuskeskuse käivitamise ettevalmistamine". Idee küpses MTÜ liikmete peas terve 2018 aasta, kuid oktoobri alguses tuldi kokku ning Vastseliinas toimunud loometalgutel Vunki Mano viimistleti idee lõpuni ning esitati pärast seda Võrumaa Arenduskeskuse Heaolu parandavate, kestlike ja tõenduspõhiste algatuste 2018. aasta sotsiaalse sidususe taotlusvooru. Rahastatud algatus panustab Heaolu Arengukava 2016-2023 eesmärki, et paraneks inimeste võimalused iseseisvalt toime tulla, kogukonnas elada ning ühiskonnaelus osaleda tänu kvaliteetsele kõrvalabile. Projekti loomise eesmärk on saavutada Võru maakonnas ühine otsus, kuidas koostöös erinevate osapoolte vahel aidata dementsussündroomiga inimesi ja nende lähedasi leidmaks parimad lahendused uutele olukordadele.
Anu Õun
MTÜ Elu Dementsusega liige