Uudised ja teated:

Sõmerpalu Lasteaed Lepatriinu avas 28. mail uue lasteaiahoone uksed

Võru vallas valmis uus Sõmerpalu Lasteaed Lepatriinu lasteaiahoone, mille uksed pidulikult eile kõigile huvilistele avati.

Ürituse avasõnad lausus Võru Vallavolikogu esimees Georg Ruuda, kes eelkõige tänas lasteaia õpetajaid ja õpetaja abisid, sest kuigi uus lasteaiahoone on ilus, siis tänuväärt sisu aitavad selles luua just toredad töötajad, innustades lapsi liikuma, suhtlema, lugema, kirjutama ja muusikaga tegelema.

"Sõmerpalu vald unistas juba enne haldusreformi uue lasteaia ehitamisest, kuid kuna puudusid riiklikud toetusmeetmed, siis tuli tööd jätkata olemasolevas hoones. 2018. aastast alustas ühinenud uus Võru vald toimetamisi, kus tagasihoidlikult oli üheks eesmärgiks Sõmerpalu lasteaia juurdeehituse rajamine, parema tiiva rekonstrueerimine, mänguväljakute ja parkla ehitus. 2020. aasta detsembrikuu volikogu istungil tuli vallavalitsus volikogu ette ettepanekuga hankida eelprojekt ja seda täiesti uue lasteaia ehitamiseks. Teada oli vaid see, et millalgi võib avaneda toetusprogramm ja selleks tuleb valmis olla," alustas uue lasteaiahoone ehitusprotsessi kirjeldamist vallavanem Kalmer Puusepp.

2021. aasta jaanuaris sõlmiti Infragate Eesti AS-ga leping eskiiside ja eelprojekti koostamiseks. Sama aasta oktoobris sõlmiti leping Projektibüroo OÜ-ga põhiprojekti koostamiseks ning projekt valmis 2022. aasta kevadel. Soodsaima pakkuja KRC Ehitus OÜ-ga sõlmiti peatöövõtuleping 2023. aasta märtsi lõpus. Vana lasteaiahoone lammutati sama aasta aprillikuus ja uue maja valmimise tähtajaks sai 1. aprill 2024. Hoone arhitekt on Viljar Orub ning sisearhitekt Jane Teresk. Maastikukujunduse eest vastutas maastikuarhitekt Tiina Tuulik. Uue maja ehitustööde omanikujärelevalvet teostas Margus Türkson OÜ-st Kojak.

Uue hoone planeeritud kogumaksumuseks oli 4,3 miljonit eurot. Energiatõhususe meetmest saadi 1,159 miljonit eurot, riigi poolt vallale eraldatud Nursipalu harjutusvälja negatiivse mõju leevendamiseks eraldatud summadest rahastati ehitust 2,647 miljoni euroga ning puudujääva osa lisas Võru vald.

KRC Ehitus OÜ-l sujusid tööd plaanipäraselt ja valla koostöö ehitajaga oli hea. Avamisüritusel tänas ettevõtte ehitusjuht ja juhatuse liige Taavi Sinijärv kõiki, kellega antud projekti raames on koostööd tehtud. "Sarikapeol oli skeptilisi inimesi, kes küsisid, kas hoone valmib ikkagi esimeseks aprilliks ja ega see nali ei ole. Väga tänan oma suurepärast meeskonda, kes loovutas maja tellijale isegi natuke enne 2024. aasta esimest aprilli," kiitis KRC Ehitus OÜ esindaja Taavi Sinijärv.

"Mul on rõõm seista täna siin uues majas koos teiega ja tunda suurt uhkust. See maja on paljude inimeste ühise töö tulemus," sõnas Sõmerpalu lasteaia direktor Hille Kesa. "See lasteaed on ühe suure unistuse täitumine. Nii lastele, töötajatele kui ka kogukonnale," rõõmustas direktor.

Uue lasteaiahoone avamise puhul olid lasteaiapere õnnitlema tulnud ka Võru linna ja Antsla valla esindajad, endine Võru vallavolikogu esimees, Tallinna Ülikooli Haridusteaduste instituudi esindaja, Võru Instituudi esindaja, AS Toftan esindaja, teiste Võru valla lasteaedade juhid, Osula Põhikooli esindajad, laululapsed ja bänd, teiste Võru valla koolide juhid, lasteaia hoolekogu esindaja ja ümberkaudsed külaseltsid.

Pidulikul avaüritusel kohal olnud lasteaia maskott Lepatriinu Aili arutles: "Ma mõtlesin kõnesid kuulates, et unistada on tore. Kuulsin aga ka seda, kui palju on vaja vaeva näha selle jaoks, et üks unistus teoks saaks. On vaja palju sõpru, mõtteid, ideid ja raha, et nii ilus maja valmiks."

Uue lasteaiahoone valmimise loo olid regilauluks sidunud Anneli Laursoo-Dunaiski ja Helena Helekivi ning vahvate lepatriinude eestvedamisel said laulu kaudu maja valmimisest osa kõik külalised. Seejärel lõikasid Võru Vallavolikogu esimees Georg Ruuda, vallavanem Kalmer Puusepp, endine Sõmerpalu vallavanem Lenhard Ermel, Sõmerpalu lasteaia direktor Hille Kesa, lasteaia hoolekogu esimees Ereli Kulberg, KRC Ehitus OÜ tegevjuht ja juhatuse liige Siim Kroodo ja lasteaialaps Miron Pihooja läbi lindi ning kõik huvilised said minna majaga tutvuma.

"Olgu see maja mälestuste loojaks paljudele lastele, kes siit tuule tiibadesse saavad," lõpetas oma kõne avaüritusel vallavanem Kalmer Puusepp.

 

Fotode autor: Diana Ruitlane-Rüütli