Uudised ja teated:

Lõuna päästekeskus tuletab meelde:

HOOLDATUD KÜTTESEADE JA VINGUANDUR TAGAVAD OHUTUSE

 

Kütteperioodi alates sagenevad päästjate väljakutsed hooldamata kütteseadmetes tekkivatele tahmapõlengutele. Kui tahm või pigi lõõrides süttib, siis võivad kütteseadme kuumenevad osad süüdata terve maja. Põlengud lõhuvad kütteseadet ning ka tekkivatest pragudest välja leviv kuumus või säde võib tulekahju põhjustada. Samuti ei salvestu tahma täis lõõridega kütteseadmetes soojus kividesse ning sooja saamiseks kulub seepärast rohkem küttematerjali. Et selliseid probleeme ära hoida, tuleb kütteseadmeid õigeaegselt ja regulaarselt hooldada ja korstnat pühkida. Kõige õigem on see töö usaldada kutselisele korstnapühkijale. Kortermajas võibki seda tööd teha ainult tema, eramajas peab korstnapühkija käima igal viiendal aastal. Vahepeal peab sel juhul hooldustööd ise ära tegema.

 

Umbes lõõride halva tõmbe tõttu ohustab elanikke veel ruumidesse imbuv nähtamatu, lõhnatu ja ülimürgine vingugaas. Eelmisel aastal hukkus tahkekütusel töötavast kütteseadmest nagu ahi, pliit või kamin tuppa imbunud vingu tõttu Eestis viis inimest. Samuti ohustab vingugaas neid, kelle gaasiseadmed võtavad põlemiseks õhku siseruumidest ning millel puudub eraldi ventilatsioon. Selliste gaasiseadmete kasutamisel on vingugaasiandur alates 2018. aasta algusest kohustuslik. Kaitseks tapva vingugaasi eest saavad nii gaasi- kui muude kütteseadmete kasutajad endale koju vinguanduri paigaldada. Vingugaasiandur tuleb erinevalt kohustuslikust suitsuandurist, mis käib lakke, kinnitada ruumi seinale, umbes 0,5-1,5 meetri kõrgusele põrandast. Kogenud spetsialistid soovitavad paigaldada vinguanduri n-ö hingamiskõrgusele ehk elutoas tasemele, kus on inimese nägu diivanil istudes, magamistoas umbes padjakõrgusele. Vingugaasi mürgistuse sümptomid on peavalu, iiveldus, pearinglus, südame pekslemine, oksendamine, segasus. Seda tundes välju värske õhu kätte ja kutsu kiirabi.

 

Tegutsemine kui vinguanduri häiresignaal käivitub:
· Ava aknad, uksed, et ruumi tuulutada.
· Lülita välja kõik soojusseadmed ja/või kustuta ära tuli ahjus või pliidi all.
· Kutsu kohale kvalifitseeritud tehnik või korstnapühkija, kes aitab probleemi välja selgitada. Enne nende korda tegemist ärge seadmeid kasutage.