Uudised ja teated:
Mida tehti projekti "Elanikkonnakaitse võimekuse tõstmine Orava-Hanikase-Lepassaare piirkonnas" raames?
Eelmise aasta juuni keskel korraldasid MTÜ Orava Jahtkond ja Orava Tuletõrjeselts MTÜ koostöös Päästeametiga kriisikoolituse. Antud koolitusega pandi alus kriisiplaani loomisele, mis hõlmab Orava, Hanikase ja Lepassaare piirkonna kogukondi.
Koolitusel kaardistati võimalikud ohud ning olemasolevad võimekused ohusituatsioonidega toime tulla. Eesmärgiks oli saavutada olukord, mis võimaldaks kohalikel elanikel vähemalt ühe nädala jooksul iseseisvalt toime tulla ilma kohaliku omavalitsuse ja riigipoolse toeta.
Päästeameti poolseks partneriks ja koolitajaks oli Lõuna päästekeskuse ennetusosakonnast kohale tulnud Kaisa Niilo. Koolituse arutelude käigus leiti, et üheks tõsisemaks ja levinud probleemiks on piirkonnas elektrikatkestused ning inimeste hakkama saamine tingimustes, kus puudub ligipääs elutähtsatele teenustele nagu näiteks elekter, vesi, mobiil- ja andmesideteenus on raskendatud.
SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali abiga soetati generaator koos ümberlülitusseadmega ATS-2 koos muu vajalikuga, et tagada elanikkonna toimetulek pikemate elektrikatkestuste korral. Kuna Orava Tuletõrjeseltsil on vajalik võimekus generaatori näol juba olemas, siis otsustati parendada võimekust ka Orava, Hanikase ja Lepassaare piirkondade suunal laiemalt, paigutades generaatori MTÜ Orava Jahtkond jahimajja, mis on samuti kriisi korral üheks inimeste koondumispunktiks.
Infot projekti kohta on edastatud läbi sotsiaalmeediagruppide, kohaliku omavalitsuse veebilehe ning üheks olulisemaks info edastamise viisiks oli kogukonna liikmetega vahetu suhtlus ja infovahetus.
Kriisiolukordi ennetades ja võimalikke situatsioone läbi mõeldes saame olla kindlad kogukonna toimepidevuses kriisi ajal, mis annab ka tugevad eeldused olla hea partner nii kohalikule omavalitsusele kui ka riigile. On oluline, et erinevad asutused, huvigrupid ja organisatsioonid nii riigi kui ka kohalikul tasandil teeksid omavahel koostööd, sest ainult nii sünnivad parimad lahendused ning tegevusplaan elanikkonnakaitse võimekuse tõstmiseks.
Projekti elluviimise periood: 26.06.2023-31.08.2024
Projekti raames saadud toetuse summa: 3371 eurot
Projekti toetasid SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja Kultuuriministeerium.
Mairo Lõhmus
MTÜ Orava jahtkond